enkele interessante naamdragers uit de Zeeuwse tak, welke niet direct met 'Goemanszorg' in verband kun nen worden gebracht, worden in een bijlage nader belicht. Het streekmuseum Het Streek- en Landbouwmuseum Schouwen-Duiveland was al vele jaren gevestigd in een voormalige basisschool te Dreischor. Van oor sprong een mooi gebouw, dat al vele jaren niet meer werd onderhouden. De Gemeente Brouwershaven had andere plannen. De school moest plaats maken voor een nieuw te bou wen dorpshuis en enkele bejaarden woningen. Het gemeentebestuur zag zich dan ook genoodzaakt de huur Pieter Goemans 1754-1825 (geknipt silhouet in bezit °P *e zeü>8en- geschiedde middels van familie Barendregt-van Gastel, Dreischor) een schrijven van 10 november 1992. Maar een museum zet je niet zomaar op straat. Het bestuur kreeg het aanbod om te verhuizen naar het oude dorps huis op de Ring óf het aanvaarden van een bedrag ineens van 200.000,00 voor het kopen van een pand naar eigen keuze. Daarvoor werden nog enkele alterna tieve locaties genoemd, waaronder de boerderij 'Goemanszorg'. In de gesprekken die volgden met de heer L.N. Labruyère, de toenmalige burge meester van de gemeente Brouwershaven, werd het duidelijk dat verwerving van 'Goemanszorg' de voorkeur genoot. De locatie was gunstig en de entourage prach tig voor een museum. In het opgestelde programma van eisen stond dat' er behoef te was aan zo'n 4000 m2 grond. Ook de grond was aanwezig én te verwei ven. Besloten werd een aparte stichting in het leven te roepen. Een stichting die het onroerend goed zou gaan verwerven en beheren. Dit had enkele voordelen. Het' woonhuis van 'Goemanszorg' was een Rijksmonument. Wanneer het onderge bracht zou worden in een zogenaamde monumentenstichting kon er meer restau ratiesubsidie worden verkregen en was de koop vrijgesteld van overdrachts belasting. Een ander voordeel was dat de museumexploitatie niet vermengd zou worden met de exploitatie van het gebouw. De verleiding kan er immers zijn de onderhoudsreserves ten behoeve van het gebouw aan te spreken voor leuke din gen in het museum. De aanwezigheid, van een vermogen, weliswaar belegd in liet pand, zou in de toekomst het verkrijgen van exploitatiesubsidies in de weg kunnen staan. Goede redenen om de zaken te splitsen. Op 9 november 1993 werd de Stichting Goemanszorg Beheer ten kantore van notaris Mr W.H. Klaassen in Zierikzee opgericht. De eerste bestuurders waren L.N. Labruyère, voorzitter en vertegenwoordiger van de gemeente Brouwers haven, H. Doeleman, secretaris/penningmeester, vertegenwoordiger van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland (Stad Lande was mede ini tiatiefnemer voor de oprichting van het museum in 1972) en M.K. Romeijn, als vertegenwoordiger van het museumbestuur. De onderhandeling over de aankoop I'll

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 113