bezichtigen. De Vrienden Stichting heeft bij de schuur een rosmolen geplaatst, een voorbeeld van mechanisatie uit vervlogen tijden. Conclusie Het Streek- en Landbouwmuseum Schouwen-Duiveland beschikt nu over een prachtige behuizing met een interessante geschiedenis. Het museum biedt zowel de bewoner van Schouwen-Duiveland als de vele toeristen een vrijwel compleet inzicht in de geschiedenis van het werken en leven op het platteland van Schouwen-Duiveland. Mede dankzij de inzet van vele vrijwillige medewerkers is een belangrijk cultureel erfgoed voor de toekomst behouden gebleven. Literatuur N. Basenau-Goemans en A. Rutgers v.d. Loeff-Basenau, Hel oucle huis en wij, Amsterdam 1941 G.S.Goemans, Doncnwaarl, Utrecht, 1929 Albert W. van Renterghem, Autobiografie. Amsterdam 1924 W.K.P. van IJsselclijk. Oude boerderijen in Zeeland. Nisse, 1975 Oude veldnamen Van Schouwen-Duiveland deel I, Zierikzee 1987 Bronnen Archief J.L Braber, Dreischor. Archief Stichting Coemanszorg Beheer. Dreischor. Archief Stichting Familie Archief Doeleman, genealogie Goemans, Dreischor Centraal Bureau voor Genealogie, persoonskaarten, 's Gravenhage. Mondelinge mededelingen van j. Barendregl en Barendregl- van Gastei Dreischor. De foto's zijn. tenzij anders vermeld in het bezit van de auteur. Bijlage Tot slot een nadere kennismaking met enkele leden van de Zeeuwse tak van de familie Goemans en hun wederwaardigheden: I. Johannes Goemans, geboren Dreischor 1800, landbouwer, griffier van de pol der Dreischor, overleden Dreischor 1873. Hij huwde te Ouddorp met Lena Akershoek, geboren te Ouddorp 1802, dochter van Willem en Kaatje Voogd, overleden te Dreischor in 1879. De portretten van dit echtpaar, aquarellen van B. Kunst, hangen in de mooie kamer van het museum. Deze portretten werden bij de heropening van het museum geschonken door mevrouw H.J.M. Veersema uit Groningen. II. Hubrecht Goemans, geboren Dreischor 1803, arts te Zierikzee. Hij woonde op de Oude Haven A 405 (thans 35), overleden te Zierikzee in 1889- Hij huwde (1) in 1829 met Johanna Feierabend, geboren te Dordrecht in 1808, dochter van Hendrik en Cornelia de Zeeuw, overleden te Zierikzee in 1837. Hij huwde (2) met Leonore van den Thoorn, geboren te Zierikzee in 1812, dochter van Cornelis en Esther Sevenhuijzen, overleden te Zierikzee in 1898. Ia. Pieter Goemans, geboren te Dreischor in 1830, landbouwer en burgemeester van Dreischor tot 1902. Hij woonde op de Ring no. 15 (thans bewoond door mevrouw Braber), overleden te Dreischor in 1919- Hij huwde te Dreischor in 1854 met Katelijntje de Bruijne, geboren te Renesse in 1828, dochter van Jan en Jannetje Hoogendoorn, overleden te Dreischor in 1895. Het straatje dat vanaf de Ring langs deze voormalige burgemeesters woning loopt is de 'Goemansstraat1 Ib. Willem Goemans. geboren te Dreischor in 1833- Hij vertrok in 1863, zoals vele Zeeuwen in die tijd, naar Amerika. Zijn broer zou ook meegaan, maar werd ter elfder ure verliefd op een meisje, zodat deze in Dreischor bleef. Willem Iiej") 116

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 118