moet meer regulerend optreden om het algemeen welzijn te bevorderen. Een voorbeeld daarvan is het invoeren van de Woningwet in 1901 als gevolg waarvan voortaan iedereen die een woning wil gaan bouwen, een bouwvergunning moet aanvragen bij de gemeente. De overheid staat voor een steeds meer veranderende taak, die zij alleen kan behartigen door een verdere professionalisering. Kon de gemeentesecretaris het voorheen met drie klerken af, voortaan moesten gespecialiseerde medewerkers het gemeentebestuur in staat gaan stellen de taken naar behoren af te doen. De weg naar de democratie voltrekt zich via de partijvorming, die schuchter op gang komt, maar sterk gestimuleerd wordt door de verzuiling, die ons land vanaf de eeuwwisseling in haar greep neemt. De liberalen moeten in de Zierikzeese gemeenteraad langzaam maar zeker hun overheersende positie opgeven. Vertegenwoordigers van Christelijke en sociaal-democratische partijen nemen plaats aan de raadstafel. Bekende namen onder de raadsleden worden zeldzaam. De jonkheren en juristen verdwijnen. Het is een nieuwe generatie, die nog voor de Tweede Wereldoorlog de teugels in handen neemt. Na de oorlog komen vernieuwingen op gang. De ramp van '1953 is ongetwijfeld een katalysator daarvoor geweest. Sedert eeuwen is weer nieuwbouw op grote schaal nodig. Was vanaf de Middeleeuwen het gebied binnen de grachten vol doende om nieuwe woningen te bouwen, in snel tempo verrijzen aan de oost- en westzijde nieuwbouwwijken en aan de zuidzijde een industrieterrein. Immers ook Zierikzee wil meeprofiteren van de snel groeiende industrialisatie. De jaren '60 en '70 kenmerken zich door een groeiende maatschappelijke onvrede. Ook het Zierikzeese gemeentebestuur probeert schoorvoetend in te spelen op de vraag om De gemeenteraad van Zierikzee, 28 maan '1994. V.l.n.r. zittend: C. KlippeldJuwiing (P.v.d.A.), mr. J.J.PM, Asselbergs (burgemeester), M.A. Bij de Vaale-Rozendaal (C.Ü.A.), J.T. Bos (V.V.D.): tweede rij: M.R. de Jong-van loo (P.v.d.A.), L.J. van Caste! (V.V.D., wethouder), P. de Rijke (C.Ü.A.. wethouder J.J. Geleijnse (V.V.D.), C. Legemaate C.D.A.derde rij: M.J. Walraven (gem. secretaris), D. van der Wekken (P.v.d.A., wethouder), PM. KneepkensSchraver (P.v.d.A.), drs. G.H. Brand (P.v.d.A.)en VI". de Oude (C.D.A (foto: Bob Noomen, ZierikzeeCollectie Gemeentearcb ief Scbou wen-Duivelarid) 9

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 11