Boeije en vrouwe Emerica Stephania de Jonge, overleden te Zierikzee in 1920. lib, Johan Leonard Goemans, geboren te Zierikzee in 1843. arts te Goes, overle den te Goes in 1911. Hij huwde te Zierikzee in 1868 met Sara Maria Petronella Isebree Moens (Mie), geboren te Zierikzee in 1844. dochter van Jan en Suzanna Cornelia de Kater, overleden te Goes in 1924. IIc. Cornelis Goemans, geboren te Zierikzee in 1846. wijnhandelaar en oester kweker, overleden te Bussum in 1909. Hij huwde te Goes in 1873 met Albertine Cornelia van Renterghem (Tientje of Tine), geboren te Bodegraven in 1839, dochter van Charles Albert en Willemine de Witt Hamer, overleden te Haarlem in 1918. Hij was koopman in Antwerpen en Brussel. Kort na zijn huwelijk kreeg hij financiële problemen. Hij ging in de wijnhandel en later de oestercultuur. Hun huwelijk was gelukkig. Tientje was de zuster van Dr A.W. van Renterghem, arts te Goes en later te Amsterdam, schrijver van de autobiografie. Van Renterghem I, blz 508: 'Goemcms kan ongeveer drie maanden in Brussel geïnstalleerd zijn geweest, toen moeder van Albertine een brief ontving waarin zij berichtte, dat alle haar kinderen kon hadden gevat en zij haar toevlucht had genomen lot Dr Chavée, die ze onmiddellijk allen in bed had gestopt. Tivee dagen later schreef ze, dat de kinderen uitslag vertoonden en de dokter bel zeer ernstig inzag. Maar dienzelfden dag nog volgde van Tientje een nader schrijven aan moeder waarin ze haar twijfel uitsprak of Dr Chavée wel voor dit ziektegeval de geschikte geneesheer was. Zij verzocht moeder mij over te halen naar Brussel te komen om mij te overtuigen van den toestand en haar bij te slaan. Gaarne vol deed ik aan Albertine's verzoek en was reeds den volgenden dag te Brussel, Goemans deed me open, zei me dat hij dien Chavée, dien ik hem had aanbevolen zóó'n rare stoethaspel vond en blij was dat hij mij zag.f.J Bij het binnentreden van hel ziekenvertrek schrok ik van het ontdane gezicht mijner anders zoo cordate zustermaar dubbel toen ze mij mede voerde naar de bedjes waarop de drie meisjes, Mien, Nora en Lucie, toen respeklievelijk 9,8 en 6 jaar oud, doodziek en doodbleek neerlagen. Op tafel stond een glas waarin eenige bloedzuigers krielden. I...J Reeds was Albertine begonnen met de uilvoering van het voorschrift en zag ik bij mijn oudste nichtje drie bloedzuigers haar gulzig werk verrichten; zij bungelden zich angstig vullend aan Mieritjes slaaps- l reken. Johannes Pieler Leonardos Goemans 1870-1968 (geschilderd por/rei in bezit ran mevrouw F.. Goemam-van Fik, Engeland) Hel oude buis en wij. blz.218: Toen zij (Tine) ditmaal voor het aanvaar den van de terugreis aan boord stapte, werd zij begroet door een jongmensch met mode baren. Zij herinnerde zich zijn gezicht. Hij was de zoon van vader's collega in 118

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 120