De hechte familierelatie werd ingegeven doordat deze twee in leeftijd dicht bij elkaar lagen (ze maakten deel uit van de jongere garde van het gezin Gasillè), maar ook omdat Cina's echtgenoot Reinbold Fritz Hermann Strubelt vermist werd met het koopvaardijschip waar hij kapitein op was. Zijn tweede kind Fréclérique heeft hij nooit gekend. C'ina Strubelt-Gasille zocht troost bij en kreeg die van haar broer. Ook Cornelis Matt heus Baleigenaar van een kassiers- en effectenfirma in Zierikzee, ontfermde zich over haar en na afloop van de wettelijk periode die gewacht moet worden nadat een echtgenoot vermist is, trad Cina met hem in hel huwelijk. De bank van Oom Kees, zoals hij door Frédérique genoemd werd, werd in 1917 overgeno- Itel kantoor van Kees Bal (Colt. Gemeentearchief Schouwen-Duivelanci). men door de Nationale Bankvereniging. Hij hield kantoor op de Oude Haven, in het pand waar lange tijd hotel Mondragon gevestigd was. De Nationale Bankvereniging is uiteindelijk opgegaan in de tegenwoordige ABN-AMRO-bank. Cina en Kees waren niet verliefd, het was een verstandshuwelijk; hij had een vrouw nodig en zij iemand met wie ze de opvoeding van de kinderen kon delen. Dat klinkt treurig, maar het gezelschap leefde naar redelijke tevredenheid met elkaar en ondernam tochtjes naar bijvoorbeeld het zo'n drie kilometer verder gelegen Schuddebeurs. Daar was toen (en nu nog) een chique gelegenheid waar de familie graag op zondag een wandeltocht langs de dijk voor over had. Thee drinken in Schuddebeurs was een hoogtepunt van de zondagmiddag en het beperkte zich niet alleen tot thee met gebak. Na de thee werd er nog wel een portje of jenevertje gedronken en de wandeltocht naar huis zal daardoor niet altijd even gemakkelijk gegaan zijn. In onze tijd moeten we daar niet aan den ken, maar in vroeger tijden (nog maar een kleine honderd jaar geleden), was lopen hét aangewezen middel om naar andere plaatsen te komen. 124

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 126