'De Vrije Stemmen' te mogen leveren. Hij wordt met zijn verzoek doorverwezen naar de 'de kaptein'. Uit het feit dat zijn eerste bijdrage reeds in het derde num mer verscheen stond kapitein Roest welwillend tegenover het verzoek. Gezien de haast is 'De torenaer' waarschijnlijk bang dat 'Joos van Jaone'2, de voormalige streektaalschrijver in cle Nieuwsbode de draad weer zal oppakken. De gedachte dat de pseudoniemen 'De torenaer' en 'Joos van Jaone' van dezelfde auteur zou den kunnen zijn kan worden uitgesloten. De laatste viel, evenals de overige redactiemedewerkers van de Zierikzeesche Nieuwsbode onder dezelfde pers maatregel van het Militair Gezag, en was een schrijfverbod opgelegd. Ook de verschillen in hun schrijfwijze sluit deze veronderstelling uit. Ook werd de mogelijkheid onderzocht of de latere redacteur en streektaalschrij ver M.J. bij de Vaate de auteur geweest zou kunnen zijn. Deze veronderstelling kan eveneens worden uitgesloten. Bij de Vaate kwam in september 1945, na het verschijnen van de laatste bijdrage van 'De torenaer', in dienst van 'De Vrije Stemmen'. 'De torenaer' schrijft in zijn tweede aflevering over zijn vrouw en kin deren. Op dat moment was Bij de Vaate nog vrijgezel. Tot slot werd door betrouwbare bron deze mogelijkheid uitgesloten. In zijn eerste bijdrage spreekt hij zijn genoegen uit over de aankondiging van de verschijning van 'De Vrije Stemmen'. Tevens brengt hij de problemen welke de gemeentelijke overheid en het Militair Gezag ondervinden bij het verstrekken van terugkeer-vergunningen aan de evacuees onder de aandacht. Ook het herstel van de ontelbare gebroken ruiten stelt hij zijdelings aan de orde. Hij vertolkt de vreugde van de bevolking over de terugkeer naar het eiland, en stelt dat niets gaat boven eigen huis en haard. Tot slot roept hij de bevolking op om eensge zind de wederopbouw van het eiland ter hand te nemen. Van den Lor en. (1) Toe'k vliweeke in de stad clie oranje dienge- tjes zag ange, docht 'k zö bi m'n eige: zone m'n noe weer a 'n nieuw gezag kriege? Mar 'k gieng 's beter kieke, in toe las 'k dat'r 'n nieuw blaedje vo Schouwen-Duveland nut zou kommen; 'Vriëe Stemmen'. Noe dat sloeg in, dat begriep je, en ik was trek van plan om m'n eige d'r nie buiite te ouwen. 'Vriëe stemmen', dae mot toch zeker ok 'n vriëe Schouwen-Duvelandse stemme onder wezel Noe weet'k wê nie of 'Joös van Jaone' wir a trug-geëvacueerd is. Ma'k docht: wie 't eerst komt, die 't eerste maelt. Net as mit clichtmaeken van de ruten... Ik bin daerom toe eerst ma nae cle burge meester egae. 'k Most d'r toch weze vo m'n vestegings-vergunning; m'n reisvergunning is anstaende Woensdag verlöpe, in 'k wou ier toch ma liever bluuve as 't enigszins kan. M'n vestigings-vergilnning was a onclerwegt, zei de burgemeester. BurgermeesterJbr inrj. Schuurbecjue Boeije, (Coll. Gemeentearchief Scbo.itwen- Duiveland) 134

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 136