Verder bin in de kranten de oproepen nie van de locht van menschen die om eên of aore reden vroeger iets gemeenschappeliks aod Oud-gijzelaers komme saeme, oud-gevangene belegge 'n bie-eênkomst, oud-ille- gaele werkers 'n gemeenschap, ja 'k zag noe a 'n oproep tot onderduukers in gerepatriëerden. 'k Zou d'r vö gae voele om binnenkort oak mar 's 'n klub van geëvacueerden te stichten. Ma dan mot zowat: eêl Schouwen-Duiveland lid oore in over zövee menschen kan ik toch gin voorzitter oore... De torenaer. Op 31 juli lucht 'De torenaer' zijn hart over het feit dat zowel tijdens als na de evacuatie het begrip 'mijn en dijn' schijnt te zijn vervaagdHij aarzelt niet bepaal de groeperingen aan te wijzen. Van den toren (3) Deze keer bin'k in 'n slechte buuë. 'k Was twee daegen van uus mit m'n vrouwe in kinders om m'n femielje in Zuud-Beveland 's op te zoeken. Da's aolles best egae, ma toe'k tuus kwam keek'k leêlek op m'n neuze. Dae is werachtig m'n keuken kachel estoole in d'antieke blauwe potjes op de schouwe aok a. 'k Stong uut aolle woorden. M'n kachel è'k trug-evonde in 'Juliana' in de stad. Die blauwe potjes zaete bie m'n onder de grond. k'Was zo deege as 'n puut da'k ze wir trug ad in 110e oore ze nog onder m'n neuze wegaeld. 't Is toch wë 'n groóte schande vö ons volk, dat zukke diengen gebeure. Overa oore d'r inzaemeliengen ouwe vö aereme getroffenen - in ondertussen steele die getroffenen onder mekaore of oore d' eêstge-noemde bestoole deu degeene die ier kunne bluuve bin. Toch wè vreed laf in laege om 't feit dat de moffen ierzö a zövee estoole te gebruuke as dekmantel om zellef oak nog 'n slag te slaen. Dat de verdienkiengen nae aolle kanten uutgae bewies nog des te meer, dat kwaed overa wortel eschoote eit. Zo oor je zo noe in dan beweere dat N.B.S. betekent 'Neerlands Beste Stelers'; M.G. is 'Militaire Gappers'; O.D.-ers5 binne 'Ouwe Dieven'; de mijneruumers van Bom Dispozel" kunne 'mijn' nie van 'dijn' onderscheië, inzövoorts. Om dan van de gewone burgers ma nie te spreken, want 'k gloove dat'r nog a 's 'n voorwerpje van 't eêne nae 't aore is 'geëva cueerd', om nooit mir terug te keeren! Ik oope ma dat'r straf opetree zal oore, as d'r feiten bekend bin. Want deze kwa- ele mot grondig uuteroeid oore. De torenaer, In zijn vierde aflevering van 18 augustus laat hij een sterk moralistisch geluid horen. Aan de hand van enkele voorbeelden wijst hij zijn lezers op het gevaar van generaliseren. Van den toren (4) 'n Dag of wat eleeë was m'n schoonzuster bie ons die in d'r evacuaosieuus ök Engelsen inekwartierd aö. Noe trof ze dat nie zo erg best, want nae wat ze vertel de was dat noe nie zo'n erge beste vint. Da kan gebeure ee, waerom nie. Ma toen zei ze "neeë oor mit dat Engelse leger is't oak niks gedae. Ik mot niks van 't Engelse volk D'n volgende dag kwam m'n broer in die zei: "die Canadezen bin 'n prachtvolk; Ik zo vee ekreege van die kok, die bie m'n in uus was. 137

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 139