Gistere kwam 'k op op 't clurp in toe klaegde d'n tummerman: "noe mo'k vo dat uusje ma 'n klein bitje planken dan is 't wé bewoonbaer. D'r zit toch niks gin schot in die wederopbouw ök oor, gloof ma nie da'k ze vast kan kriege. 't Gae toch aollemaele zo langzaem". Vandaege zei m'n vrouwe: ,Mt is zo moel'k om melk vast te kriegen, in vö groente mö je ok in de rij stae, 't lieken wè niks mit de voedselvoorziening ier op 't eiland, die dae vö zurge kunne z'ok wè opberge in 't ouwemanneuus". Noe dienke je misschien wat zit die torenaer onsaemen'angend te klessen, ie ei zeker koosse. Mar as je goed leest begriep je m'n bedoeling wè. De meêste men- schen generaliseere te vee, om 't es mit 'n O Hans woord te zeggen. As ze wat ondervinde van één persoon, mot miteen eel die groep van personen waeronder d'n eersten oort in 't oordeel betrokke worre. Dat wou 'k cluudeleik maeke mit die vier gevallen ierbove. Zö ies doe gin goed an de zaek, want op zö'n meniere oor d'r geoordeeld over menschen in zaeken, waerover je nie mag oordeêle, omdat je d'r nie genoeg van of weet. 't Is zö makkelik om op aolles in iedereen te kankeren as je persoonlik 's iets vervelends ondervindt. Ma vergeet nie dat je clurp groter is as je eige uus, dat Schouwen-Duuveland. groter is as je eige clurp in dat Schouwen ma 'n deel van ons êele land is. De torenaer. In zijn vijfde en laatste verhaal op 30 augustus, daags voor de eerste viering van Koninginnedag na de bevrijding, neemt 'De torenaer' de lezer mee in een droom. Schrijven in een streektaal is geen eenvoudige aangelegenheid. Dromen in een streektaal blijkt voor 'De torenaer' onmogelijk. Hij vertelt zijn droom dan ook in cle standaard taal. Jn deze droom laat hij de lezer in de toekomst zien. Indien 'De torenaer' anno 1998 de toren zou kunnen beklimmen en de huidige ontwikkelin gen op het eiland zou kunnen aanschouwen dan zou hij kunnen vaststellen dat een groot aantal visionaire beelden uit zijn droom werkelijkheid zijn geworden. Van den toren (5) 't. Is vandaag feest in stad. en dorp, op ons eiland en in ons gehele land. Koninginnedag! Van alle torens wapperen de vlaggen. Hoog boven allen ons rood-wit-blauw, maar daarnaast wat kleiner de vroolijke kleuren van de vlaggen van alle Europeesche landen, nu vereenigd in den grooten staten-bond. Ja ook op Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Oosterland en Bruinisse waaien de vlaggen van de herbouwde torens en vroolijk klinken de klanken der oude vertrouwde klokken over de dorpen. De dorpen lijken groter geworden, nu uil den wijden omtrek allen optrekken om feest te vieren. De versierde straten zijn vol, maar de schitterende opzet der uit breidingsplannen geeft voldoende plaats voor alle verkeer. Het is warm vandaag, maar de bosschages om de woningen en langs cle wegen bieden beschutting tegen de zonnestralen. En er is ook bier in ruime mate, om de dorstigen te laven, geschonken door het nog steecis actieve blauwe-knoopen-kruis. En er is clan ook reden om vroolijk te zijn! Van de vruchtbare velden is cle over vloedige oogst binnengehaald door nijvere handen van de actie 'Steunt elkaar' en van het 'Mannen Hulp-korps' zorgden ervoor. Kant en klaar uit Amerika aange voerde machines bewerkten in een minimum van tijd een deel van het graan om tot rozijnen brood, donker bier en taarten. Het bestuur der Oranje-verenigingen 138

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 140