zwart schaap, daar komt de horde, nee de menigte, ze zwaaien met het veer van Zijpe, de D.U.W. duwt tegen den toren, de toren valt om, help....help.... Zö wier'k wakker, 'k Was m'n Schouws verleêrd in m'n droam in ik lag naest m'n bédde. M'n vrouwe droaide d'r eige omme in zei slaepereg: "Bê je noe a zat. Je mö nog pas beginne, mèrgenochend." Vee plezier, oor! De torenaer. Conclusie Wat de reden is geweest, dat 'De torenaer' het na vijf afleveringen reeds Iaat afweten, laat zich slechts raden. In de loop van augustus stelt de redactie paal en perk aan de vele ingezonden stukken. Dit in verband met de stagnatie in de papiervoorziening. Mogelijk is deze maatregel de reclen geweest. Voor de 'De torenaer' is het evenals voor de meeste streektaalschrijvers moeilijk om een consequente spelling toe te passen. Zo heeft hij moeite met de ing-uitgang. Beurtelings schrijft hij 'ing' of 'ieng'. Bij de lijk-uitgang gebruikt hij zowel 'lik' als 'lek'. Ook het gebruik van het accentteken op de korte 'o' levert hem problemen op. Hetzelfde geldt voor het gebruik van lange tweeklanken 'ee' - 'eê' en 'oo" - 'oö'. Nog enkele voorbeelden: d'r en t'r: eerst en eest; erg en erreg; glove en gloove; Ik en 'k; mensen, ménsen en menschen; terug en trug; weer en wir. Ondanks uitvoerig onderzoek naar cle auteur achter het pseudoniem 'De torenaer' moest deze vraag onbeantwoord blijven. Noten 7. Burgemeester: Jbr. mr.J. Schuurbeque Boeife, burgemeester ucm Zierikzee (1954-1955). 2. 'Joös vanjaone': Pseudoniem voor M.J. Kosten Dreischor 1890 - Zierikzee 1971), hoofdredacteur (1918-1955) van en streektaal schrijver in de Zierikzeescbe Nieuwsbode. 5 D.U.W.Dienst Uitvoering Werken. 4. N.B.S.: Nederlandse Binnenlandse Strijdkrachtenoverkoepelend orgaan van verschillende verzets groeperingen 5. O.D. Orde Dienst, opgericht in de zomer van 1940 door de kolonel der artillerie J.H. Weslerveld. De O.D. bestond aanvankelijk uil losse groepen oud-militairen, die de weggevallen militaire struc turen wilden herstellen en het leger ondergronds intact houden. Het doel was ingeval van terugkeer van hel Nederlands gezag, meteen in militair verband paraat te kunnen zijn en hulp aan eventuele bevrijders te kunnen bieden. 6. Bomb Disposal: Militair Commando, belast met bet opruimen van mijnen en andere explosieven op Schouwen-Duiveland onder leiding van de sergeant-majoor De Schipper. Geïnterneerde N.S.B.- ers waren bij het commando tewerkgesteld. Bronnen Gemeentearchief Schouwen-Duiveland: 'Vrije Stemmen van Schouwen-Duiveland' 1945 jaargang 1, nrs. 1 t./m. 25; Zierikzeesche Nieuwsbode jaargang 100 nr. 15476 van 19 februari 1944 en Jaargang 101 nr 15478 van '1 januari 1947. W.C.M. Meijer.s, J. Zwaan, R. Kok e.a. De Tweede Wereldoorlog, verraad en verzet, Rotterdam 1980. De afbeeldingen zijn in het bezit van hei Gemeentearchief Schouwen-Duiveland. 140

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 142