een steeds grotere rol spelen. De gemeente richt zich meer en meer op co-pro ductie en hecht waarde aan informatieverzameling, communicatie en effectme ting. En burgers krijgen meer mogelijkheden om rechtstreeks invloed uit te oefe nen op het beleid van hun lokale overheid. De eerdergenoemde nieuwe media geven daartoe ruime mogelijkheden. Diensten zullen op andere, nieuwe manie ren aan de inwoners worden aangeboden. De gemeente zal vraaggericht en niet productgericht moeten handelen. Servicecentra en in hoge mate de één-ioketge- dachte van geïntegreerde elektronische dienstverlening en verdere ontwikkeling van de digitale gemeente. De toekomstige rol van de gemeente zal zich vooral ontwikkelen in de richting van een regisserende gemeente. Daarbij zal de interveniërende rol minder vanuit een formele machtspositie worden vervuld en meer vanuit de positie van partner in een netwerk van organisaties, die allemaal hun eigen wensen en belangen hebben. Dat betekent een andere bestuursstijl: meer interactief met private part ners, doelgroepgericht. Verschillend naar vorm en inhoud, afhankelijk van de aard van de problematiek. Dit past geheel in een visie van een gemeente, die meegaat in de dynamiek van de samenleving. Wij zijn er toch allang achter dat de verwachtingen ten aanzien van het sturend vermogen van de overheid en ten aanzien van de maakbaarheid van de samenle ving. te hoog zijn geweest. Door eerdergenoemde processen als ontzuiling, toe genomen mondigheid, hogere gemiddelde opleidingen, opkomst van nieuwe media, het wegvallen van hiërarchische verhoudingen en een toegenomen indivi dualisering, ontwikkelt de dynamiek in onze samenleving zich steeds heftiger, onvoorspelbaarder en minder stuurbaar. Dat heeft grote gevolgen voor de rol van de gemeente, namelijk van bestuurder naar regisseur en stimulator, van eindver antwoordelijke naar mede-verantwoordelijke, van oekaze naar overleg, van een richtingsverkeer naar interactie. Kortom, de gemeente als partner; een uitdagend perspectief! Zierikzee zal er wel bij varen. Daar zal Zierik toch helemaal mee kunnen leven? Ter gelegenheid van het feil dal Zierikzee in 199«V 750jaar stad was, gaf Liorisclnh Schouwen- Duiveland de Zeecu uil. Deze munt. onlwotpen door Olivier Tieleman. had een waarde van viff gul den en gold als betaalmiddel op scbouiren-Duive/andgedurende 1990. Deze bijdrage bevat de tekst van een toespraak, gehouden op 31 oktober 199<S te Zierikzee tijdens een door de gemeente Schouwen-Duiveland georganiseerde bijeenkomst rond liet thema "Zierikzee 750 jaar stad 12

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 14