dat al ruim voor men rond '1220 in Zierikzee het stedelijk recht van Middelburg overneemt, Zierikzee in economisch opzicht een stedelijk ontwikkeling vertoont. In de tweede helft van de 13de eeuw, wordt het beeld op economisch gebied wat duidelijker. Zeeuwse, met name Middelburgse en Zierikzeese schippers en kooplieden blijken in die tijd een vooraanstaande rol te spelen bij de aanvoer van wol uit Engeland voor de lakenindustrie op het vasteland. Men krijgt daarvan onder andere een beeld dank zij de bewaard gebleven rekeningen van de uit- voerheffingen op wol in de Engelse havens uit de periode 1286-1298. Daarin worden bij elkaar 335 schepen met bekende herkomst genoemd, waarvan 59 uit Vlaanderen, vooral ook uit het tegenwoordige Zeeuws-Ylaanderen, 7 uit Holland, en maar liefst 124 uit het middeleeuwse Zeeland. Van die 124 schepen komen er 52 uit Middelburg, 20 uit Zierikzee en de rest uit een groot aantal havenplaatsen zoals Veere, Vlissingen, Goes. Kortgene, Kats. Volfaartsdijk of Westenschouwen. Uit de Engelse rekeningen blijkt dat vooral in Middelburg en Zierikzee enkele zeer grote vrachtvaarders aktief zijn, van wie er over die periode van twaalf jaar maar liefst vijftien uit Zierikzee bij naam in de rekeningen worden genoemd, naast overigens 32 uit Middelburg. Zij varen in opdracht van kooplieden uit Italië, het Rijnland, Westfalen en Noord-Duitsland. uit Brabant en in mindere mate uit Vlaanderen, Noord-Frankrijk en Holland en Zeeland zelf. Op een dergelijk breed netwerk van handelscontacten wijzen ook andere inci dentele gegevens. Zo treffen wij in 1289 in Zierikzee vier kooplieden uit Florence en Liica, die daar graaf Floris V kwijting geven voor een gigantische som geld. die hij een jaar eerder van hen had geleend en nu terugbetaalt. En net als Middel burg is Zierikzee ook betrokken bij de handel in wijn uit het Rijnland: bovendien blijken er handelscontacten te zijn met de IJselsteden Kampen, Zwolle en Deventer, evenals met Hamburg, Bremen en Lübeck. Het bouwen van stad in de middeleeuwen 'J 5de eeuw). 17

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 19