Zierikzee, 13de- 16de eeuw. Openbare gebouwen (uil: PA. Henderikx, De oudste bedelordekloosters in het graafschap Holland en Zeeland, Dordrecht 1977). lijk van giften in de vorm van geld en renten, zodat juist steden met handel en nijverheid en veel inwoners voor hen de meest geschikte plaatsen van vestiging zijn. In Zierikzee wordt een minderbroedersklooster gesticht in het noordwesten van de stad langs wat nu de Minderbroederstraat heet. Hoogstwaarschijnlijk is daarvoor omstreeks 1250 een terrein ter beschikking gesteld door roomskoning Willem II. Het dominicanen- of predikherenklooster wordt rond 1275 gesticht, waarschijnlijk vanuit het dominicanenklooster in Antwerpen. Waar het de eerste jaren gevestigd is geweest is onbekend. Wij weten alleen dat het in 1286 verhuist naar het opgeheven klooster van de orde van de zogeheten eksterbroeders. Het dominicanenklooster staat sedertdien ter plaatse van de tegenwoordige Lange Sint-Janstraat, een straat die in de 16de eeuw na de opheffing van het klooster over het voormalige kloosterterrein is aangelegd. Direct ten zuiden van dit klooster is al voor '1256 een begijnhof gesticht, praktisch zeker met steun van roomskoning Willem II. Om een begijnhof past een stedelij ke samenleving. Het huisvest een gemeenschap van vrouwen, meestal van bur gerlijke huize, die geen kloostergelofte afleggen maar wel volgens dezelfde idealen van apostolische navolging trachten te leven als de bedelmonniken. De vraag is wat in cle 13de eeuw precies de omvang is van het stadsgebied waar binnen het stadsrecht van kracht is geweest. Het is zeker dat het stadsgebied van zo'n '100 gemet, zoals dat nu binnen de stadsgracht ligt, rond 1220 nog niet in zijn geheel tot de stadsvrijheid. behoort. In een grafelijk stuk van rond 1340 is sprake van een deel van de stad. dat de Oude Poort wordt genoemd, groot 45 gemet, dus nog niet de helft van de latere stad. Kennelijk is het stadsgebied na 1220 nog één of meer keren uitgebreid. Dat gebeurt bijvoorbeeld in 1229, wanneer graaf Floris IV van Costijn van Renesse diens rechten en bezittingen in Zierikzee overneemt. Het van Costijn overgeno- 19

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 21