belang van Zierikzee als haven- en handelsplaats. Omstreeks het midden van de 12de eeuw moet Zierikzee al een, naar verhouding, groot aantal inwoners heb ben geteld. Dat valt tenminste af te leiden uit de omvang van de kerk, die om streeks het midden van de 12de eeuw werd gebouwd. De groei van de bevol king was overigens een algemeen verschijnsel. De aanleg van ringdijken rond de eilanden in deze zelfde periode heeft de bevolkingsgroei sterk gestimuleerd. Rootns-koning Willem II Ongetwijfeld mede vanwege het belang van Zierikzee in de strijd om Zeeland bewesten Schelde heeft de Hollandse graaf het bestuur aan zichzelf gehouden. De graaf fungeerde daardoor tevens als ambachtsheer of plaat selijk gezagsdrager. Bovendien was hij grondbezitter. Op '11 maart 1248 brak dit voor Zierikzee gedenkwaardige moment aan. Rooms-koning Willem II, die ten minste al een week in Zierikzee vertoefde, verleende een oorkonde waarin hij het stadsrecht bevestig de/' Of beter: herbevestigde, zoals we hierna zullen zien. Toen graaf Floris IV in 1234 tijdens een riddertournooi in Corbie (Noord-Frankrijk) omkwam, was zijn oudste zoon Willem nog maar zeven jaar oud. Vijf jaar later, in 1239, werd Willem meerderjarig en trad hij in het spoor van zijn voor ouders. Op 3 oktober 1247 werd Willem II in Woeringen bij Keulen gekozen tot Rooms-koning. Holland maakte deel uit van het Duitse rijk. Graaf Willem 11 (uil: M.Z. van Boxhom, Chronijck mn Zijn verkiezing had Willem in Zeelandl, Middelburg 1644) belangrijke mate te danken aan zijn oom, Hendrik van Brabant, die zelf voor de eer had bedankt. Bevond Willem zich als gekozen Rooms-koning in maart 1248 nog in Zierikzee, vanaf 29 april van dat jaar belegerde hij Aken. Na een half jaar kon hij de stad innemen en vond zijn kro ning plaats. Vier jaar later huwde hij met Elisabeth van Brunswijk. In datzelfde jaar '1252 werd hij nogmaals gekozen als Rooms-koning en daarna algemeen erkend door de Duitse vorsten. Willem II werd door paus Innocentius IV in '1247 omschre ven als 'een goed Christen, een dappere soldaat jong en vol dadendrang, aange naam van karakter en uiterlijke verschijning'. Anderen noemden hem vroom, vrede lievend, bescheiden, deemoedig en Godvrezend. Het waren veelbelovende woorden. Als Rooms-koning was Willem II de leenheer van de Vlaamse gravin Margaretha voor wat betreft Zeeland bewesten Schelde. Willem wilde het geschil over Zeeland bewesten Schelde definitief regelen en liet Margaretha vervallen verkla- 23

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 25