Bijlage 1248 maart 11 - Willem, gekozen Rooms-koning, vernieuwt de door eerdere gra ven van Holland en door hemzelf aan de burgers van Zierikzee verleende keur. Jnden name des Vaders ende Soens en de ende des Heylighes Geest, amen. Willem, biider ghenaden Goids coninc inden Roemschen rike, alle die dese lette ren sien sullen vrede, ghenade, minne ende al goed. Omme die lieue ende omme die trouwe die wij ende onse voirvaderen dicke hebben vonden an onser lieue vrienden, poirtere// in Zirrixee, die ons ende onse voirvaderen dicke hebbe/z ghedaen ende noch doen sullen ghetrouwen dienst, soe willen wij van onser conincliker hoecheit verniewen ende versconen hare vryheyt ende hare kore die wij ende onse voeruadere// hem hebben ghegheue// ende mede ghevriet, die aldus spreket: 1. Waer soe onse poiiteren van deser vryheit varen of te siin, of hare goed, nemen wi binnen onsen vrede ende in onser gheleede ende onsen baeliu, ende gebie den vreemden ende gebueren den seluen vrede tusschen Bacvliet ende Adels oorde ende die hauene vp, die sij hebben souden binnen deser vryheit. 2. Al dat poirteren ghesciet die horen te deser vryheit, te mesprise, te wonden ofte dooden, ghebieden wii te beteren en de te zoenene gheliic eenen edelen man van Zeeland. 3. Wie soe ventende slaet binne/z deser kore te lempten dat menne sal ghelden dat vierendeel van eenen man ofte meer, dat sal hii beleren twyscatte alsoe hoghe of het buyten ghesciet ware, ende hii sal zoeken des conincx ghena den ofte siins baeliuwes. 4. Wie soe wonctet eenen mensche binne// deser kore, hii sal ghelden den coninc III lb., der poort X scellinge. 5. Wie soe eenen mensche grypet biiden hare in en en moede, of slaet of worpet of stekel of verspreket, hij salt beteren den coninc X s., der poort V scellinghe. 6. Wie soe draget knijf. priem jof cortoyscolue binne;/. deser kore, hii sal gel den den coninc X lb., der poort T pond; doot hiere eene/z mensche mede, hii sal verliesen siin hoeft; wont hiere eenen mensche mede, hii sal verliesen siin hant, word hii verwonnen met sconincx waerheit jof siins baeliuwes. die waerheit sal hii vernemen aen drie scepenen. 7. Wie eenen mensche slaet met I potte jof met I bloke, hii salt den ghenen beteren vierscatte, den coninc drie pond ende der poort een half pond. 8. Daer twee scepenen comen met I poortere ende eyschen vrede, diene hem wederseget, hii sal ghelden den coninc 111 lb., eiken scepene dien hii weder- seghet een pond, der poort een half pond. Die oic den vrede belet met ydel- re tale, hii sal gelden den coninc X s. ende der poort V scellinge. 9. Wie soe den vrede gheuet met siins selfs hant ende selue breket. hii salt beteren den coninc X pond, der poort een pond. wort hiis verwonnen met drie scepenen. Soe wie van sinen vrienden den vrede breket, hij sal ghelden den coninc drie pond, der poort een pond, wort hiis verwonnen met drie scepenen. Hier bouen theuel dat die ghene doel die den vrede gheuet. hii salt beteren den ghenen dien hiit doet vierscatte, sinen vrienden twiscatte. 10. Die lachtert die scepenen met worden als sii vrede eyschen ende siit daer toogen, wort hiis verwonnen, hii sal gelden hareliic een pond; wort oic die 38

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 40