kore te broken aen eenen scepene, wat soe hem enels gesciet, dat salmen hem beteren vierscatte. 11. Alle die poirters van deser vryheit sullen wesen onder een gherechte ende onder een scependoem. 12. Wie soe wille hebben scependoem van sinen geliken portere, hii salne doen eyschen ter vierscaren, encle es die ghene niet yeghenwoirdich ende hij es in Scouden, men salne dagen ten naesten daghe alsmen dinghen sal; coeml hi ende hi gheens rechts en wille pleghen of dat hii niet en coemt, men salne verbannen ende hii en sal niet wesen inbans eer hii scependom heeft ghedaen, ende al siin goed sal wesen in scepenen wiisingen. Ne wille die scoutate noch die scepenen den claghere gheen recht doen, die andere sce penen te gheenen rechte en staen totien daghe dat die claghere hebbe sce pendoem. 13- Wie soe wort verbannen met scependoem van deser kore, wie soe ne hout binnen Scouden ende verwonnen wort met drie scepenen, hii sal gelden den coninc X lb., der poort een lb. ende des misdadiges scout. 14. Wie soe gaet gewapender hant wte deser kore omme vechten sonder gemeenen raed der scepenen, hine mach niet weder in comen hine hebbe sconincx wille iof siins baeliuwes, hii sal ghelden den coninc 1 lb., der poort V s.. wort hiis verwonnen met drie scepenen. 15. Waer soe men stridet of vechtet binnen deser kore, die claer toe coemt gewapent sonder ghemeenen raed, hii sal ghelden den coninc X scellinghe, der poort viif scellinge. 16'. Wie soe soeket gewapender hant eenen poorte re van deser kore te sinen huyse daer hy woent, ende daer vecht, hii salt beteren den coninc X lb., der poort I lb. ende den ghenen X lb. 17. Die binnen deser kore wort gesocht gewapender hant tot eens poorters huyse, die soekere sal gelden dien hii bes.il" V lb., den waert V lb., den coninc X pond. Die ore in die helpe coemt des soekers gewapender hant, hii sal gelden den coninc drie pond, der poort een pond. Die scade die binnen den huyse gesciet, salmen gelden twiscalte, die buten gesciet eenscatte, alsoe alst scepenen oerkonclen. 18. Die buten deser kore woent en de een poorte re verbannet om wat scoude soe het es, die scout ende die banne moghen niet. ooken totien daghe dat die ghene coemt metten scepenen ter vierscaren deser vryheit, encle hii doe verstaen claer den ban, dan sal die baeliu ende die scepenen van sgheens goede ghelden ban ende scout. '19. Daer die baeliu in gebanre sprake maent die scepenen by haren eede, die den ghenen wederseget die die maninge voren seget, hii salt hem beteren X lb., elken scepene die hem volget drie pond, den coninc X lb. encle der poort een lb., word hiis verwonnen met drie scepenen. 20. Die lachtert eenen scepene in gebanre sprake ende dat den scepenen tog- het, wort die ghene verwonnen met drie scepenen, hii salt beteren den coninc viif pond, den scepenen 111 lb. ende cler poort een lb. Lachtert een scepene eenen poorte re in gebanre sprake en de dat den scepenen toeget, wort die ghene verwonnen met drien scepenen, hii sal hem betren een lb., den coninc een lb. ende der poort V scellinge. 21. Die cle kore breket aen eenen scepene in gebanre sprake sonder des scepe- 39

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 41