nert scout, word hiis verwonnen van drie scepenen, hii salt beteren den coninc X lb., den ghonen X lb., der poort een pond. Daer weder die die kore breket aen eenen poortere vanden scepenen, hii salt hem betren V lb., den coninc V lb., der poort een lb. 22. Die poorten? die den anderen poortere verspreket, word hiis verwonnen, hii salt beteren den coninc X s., der poort V scell.; dat ancler sullen wiisen die scepenen. 23- Alse vechtinge gesciet tussen den eenen scepene ende den anderen scepene ter vierscaren, die die vechtinge beginnen, wat euele soe hem gesciet dat salinen beteren jolt buten der vierscaren ware gesciet. 24. Die eenen scepene dootslaet, hij salne gelden vierscatte. 25. Wat euele soe gesciet ter vierscaren van alrehande mesclaet. dat salmen bete ren vierscatte alsoe alst gescreuew es tusschen den eenen scepene n en de clen anderen. 26. Niement en moet vercoopen wiin ghemenghet met watere jof met wulnts- sen; diet dade, hii sout beteren den coninc V lb., der poort een lb., ende den wiin verloren. 27. Wij verbieden dat gheen poortere yeghen den anderen camp en neme; oec willen wii ende verbieden dat niement van buyten en dinghe jeghens onse poirters van cleser vryheit te campe. 28. Waer soe die poorteren van cleser vryheit yet hebben te doene, sy sullen wesen onder onse bescermenisse ende binnen onsen vrede. 29- Soe wie dat buyten deser vryheit wonende es, ende sla et eenen poortere van deser vryheit, die salmen daghen, des dordes daghes te rechte te come- ne. Coemt hii, soe sal hij eenen poirtere binnen deser kore setten rechts te pleghen na der kore; ende en coemt hii niet, men salne verbannen, ende dat sal berechten die coninc of siin baeliu. 30. Wie soe coemt van buyten claghen vp eenen poirtere van binnen, die poor tere sal hem doen scependom; ende doet hiis niet, men salne verbannen, ende des bans en sal hii niet quite wesen eer hij hem scependom heeft ghe- daen. Beclaget een poortere eenen van buyten, hij moet hem altehant doen scependom. 31. Alle die zaken die ghesden binnen deser kore die die neder baeliu ende die scepenen niet en moghen berechten, dat sal berechten die baeliu die es als graue in sconincx stede, bii der waerheit die hii mach vinden bijden scepenen. 32. Niement van buyten noch scepene noch sgrauen man mach bedraghen eenen poortere van cleser kore, hine es scepene van deser kore. 33Wie soe wapene draghen bij nachte soncler ghemeenen raecl der poort, hii salt beteren twiiscatte meer dan of hiise haclde ghedraghen bij claghe. 34. Wii gheorlouen drien wittachtigen mannen dat sij moghen oirkonden roef beneden eenen ponde; dat daer bouen coemt, die scepenen. Daer drie wit- taclitighe mannen yet. sien ende daer toe sweren, dat sullen clie scepenen oirkonclen; die zaken clie bii nachte gheschien, salmen berechten bij onder- vintnissen. 35. Niemene mach segghen oirkonde die noch lant noch huys en heuet, noch scot noch heuet, noch scot noch lot ne ghelt in deser vryheit. 36. Soe welke joncfrouwe jof joncwiif beneden haren XV jaren ontlopet clie behoort te deser vryheit, die maken wii of deelich aire amen encle als goets 40

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 42