dat haere an mach comen van rechte, het ne sie datmen hare gheue van ghenaden. 37. Wat scoude socmen sekert voir drie scepenen vp eenen dach te gheldene ende niet en ghelt, coemt hii binnen deser kore, men salne manen altehant te gheldene sine scout; ne doet hiis niet, die rechtere salne houden, jol' die ghene sal setten een poortere te borghen, te gheldene binnen vierthien daghen. 38. Die den anderen ter nederslaet ende des verwonnen wort, hii sal ghelclen den coninc een lb. ender poort een half pond. 39. Die den anderen soe crancket datmen sal ghelclen een vierendeel van eenen man, hii sal ghelclen den coninc III lb., der poort I lb. 40. Die buyten wonen ende die poort met wapenen Helen wille//, sy sullen nemen gheleede der poorters, ende cloen sijs niet, die rechtere ende die sce penen sullense aneuaen ende sullen hem eesschen tsconincx recht ende dei- poort, den coninc III lb., der poort 1 pond. 41. Ne gheen poortere mach gheuen gifte van lande sonder voir scepenen van deser vryheit. Niement van buten moet gheuen eenen poortere lant danne voir scepenen van buten. 42. Die poortere die ontfanget een mans wapene van buten in siin huys, hii salt beteren den coninc X s., der poort v scellinghe. 43- Wie soe leent yemencle van buyten sine wapenen mede te vechtene bynnen cleser chore, hy sal gelden den coninc een Ib. ende der poort X s. 44. Noch maghe noch vrienden moghen hebben eens weesen goed, sine doen hem vaste sekerheit binnen deser vryheit. 45. Wie soe van buten vecht yeghens onse poorteren binnen deser kore, daer sal comen die baeliu met den scepenen, mach hii, ende salt beteren ende eesschen den ghenen van buyten vrede ende alsulc recht te doene als sce penen wiisen van deser kore, dies moet hii setten een poortere te borge; en doet hiis niet, die rechtere ende die scepenen sullen gaen ter vierscaren ende cloen luyden die clocke daer sij mede te samen ropen moghen die ghemeente, te dwinghene den ghenen rechts te pleghen den coninc ende der poorcl. 46. Die der clocke ludet sonder ghemeenen raecl, hij salt beteren den coninc III lb., der poord een lb. 47. Die niet en coemt ter doeken gelilde, hii sal ghelclen den coninc X s., der poort V s. 48. Ontgaet hii die heuet mesdaen, men salne daghen ter vierscaren, des dorcles daghes rechts te pleghene ende borghe te settene binnen deser kore te ant- woirden vanden stride; ne coemt hij niet, men salne verbannen, ende dien ban salmen houden ter coemsten des baeliuwes die rechten sal als graue. 49. Alse die van buten vechten binnen deser kore, daer sal comen die baeliu metten scepenen ende eesschen hem des coninx recht ende der pooit; ont- seggen sijt, die rechtere met den scepenen sullen gaen ter vierscaren ende salse dagen, vpten dorden dach rechts te pleghene hem ende der poort; en comen sij niet, men salse verbannen ende hare namen scriuen ter coemsten cles baeliuwes cliet berechten sal als graue. 50. Die wonet binnen deser kore ende kiest eenen anderen waerliken heen? danne den coninc, wort hiis verwonnen van drie scepenen, hii salt beteren 41

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 43