die baeliu gheliic den graue. 51. Al dat ghesciet binnen deser kore van stride, dat salmen beteren twiiscatte hooghere dan oft buyten ware ghesciet. 52. Wat soe ghesciet binnen deser kore, dat en salmen niet hooger beteren dan vierscatte. 53- Jn wat ambocht soe die poorte ren twisten om lant ieghen die van buten, die baeliu es in sgrauen slede, hij sal bevraghen die waerheide ende salse scee- den, ende die waerheit sal hij vernemen an die scepenen van deser vryheit. 53- Niement en moet letten noch panden poirterai van deser vryheit in die graefscap van Holland dan omme haers self's scout. 55. Alse die poort ontsteken es, wat soemen mesdoet vp die ghene die daer come/? te hulpen jeghens tfier, dat sal men beteren vierscatte ende den coninc en de der poort, word liiis verwonnen. 56. Wie soe wort verwonnen metter waerheit van drie scepenen van mortbran- de, hii sal verliesen siin hooft. 57. Alse die poort ontsteken es, wie soe drie scepenen wederseit siin huys te breken, hii salt beteren den coninc X lb., der poord een pond. 58. Van wies viere drie huyse verbarnen ofte meer, die ghene sal den lieden ghelden dies die huyse siin diere verbarnen van sinen viere X lb., alsoe als scepenen wiisen, den coninc 111 lb., der poort een pond. 59. Die siin vier soe niet en bewaert, daer of en coemt helperoep, hii sal ghel den den coninc een lb., der poort X scellinghe. 60.1 Waer soe die rechtere maent eenen pooitere bii den rade van drie scepenen iofte meer, met hem te vaerne in sconincx oirbair, die hem dat wederseget, hii sal ghelden den coninc III lb., der poort X scellinghe. 61. Wanneer soe die rechtere maent eenen poorte re dat hij hem bii sta in hul pen binnen deser kore, wie soet hem wederseit en de des verwonnen wort metter waerheit van III scepenen, hii salt beteren den coninc I lb., der poort V' s. 62. Wat soe die scepenen viesieren bii den rade cles baeliu wes, dat zal alsoe ghestade wesen als het ware ghescreuen in dese kore ende in deser vryheit. Ende om dat wij willen dat dit ghestade bliue ende niement en breke, soe ghebieden wij dit te segelene ende te starkene met onsen seghele. Dese vryheit heuet onse coninctlike hoecheil ghegheuen ende gheuestet quinto ydus marcii, indictione quinta. 1. In andere afschriften volgt artikel 60 na 61. 2. Mede op grond van andere afschriften luidt de conclusie dat hier 10 schellin gen of een half pond had moeten staan. Gebruikt is de tekst, zoals die voorkomt in het 'Voorbodenboek' van de stad Zierikzee, aangelegd in 1429, folio 18-23. Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Archief stad Zierikzee, voorl. nr. 122. De transcriptie is vervaardigd door J.G. Kruisheer en, met drie varianten, opgenomen in diens Oorkondenboek van Holland en Zeeland lol 1299II, 1222 tot '1256, Assen/Maastricht 1986, 375-391. De cursief geplaatste aanvullingen betreffen oplossingen van afkortingen. De nummers van de bepalingen zijn eveneens toegevoegd. 42

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 44