van een betaling aan Van Nooijen 'wegens leverantie van zarken tot het sluysje van de Nieuwe polder'. Nu ontvangt hij 137.4.4. Dijkgraaf en gezworenen besluiten in 1768 om in de polder Kijkuit een nieuwe sluis van blauw arduin te laten maken. En een jaar later vinden we een betaling aan Van Nooijen van 108.5.15. Diezelfde polder betaalt tenslotte in 1777 nog eens 58.19 'wegens leverantie van steen (en het) maken van (een) steene zijl' waterlozing, uit- stroomsluis). Het polderbestuur van Ooster- en Sirjansland deed ook zaken met Van Nooijen. Het betaalde aan de steenhouwer 120.9.8 voor het met hardsteen vernieuwen van de sluis de Staart in Sirjansland. Tenslotte werkte Van Nooijen ook voor het polderbestuur van Zonnemaire. Hij ontving in 1757 een bedrag van 20 'wegens het leggen van een nieuw zijl in plaats van het houte in den Schouwsendijk'.9 Polder Oiid-Herkingen In het Zierikzeese notarieel archief kwamen twee machtigingen van Neeltje van Eekele boven water die verwijzen naar activiteiten van haar overleden man in Herkingen. Het blijkt te gaan over een 'nieuwe zark steen sluis' in de dijk van de polder Oud-Herkingen waarop de polder St.Elisabeth moet lozen. De werken werden in 1781 uitgevoerd. Van Nooijen was hiervoor in september 1778 met de dijkgraaf en de gezorenen een contract aangegaan. Deze hadden hiervoor twee maal de reis naar Zierikzee ondernomen om met de steenhouwer te onderhande len. Op 10 februari '1779 betaalde de polder St.Elisabeth zijn aandeel in de onder neming aan Van Nooijen te weten 313-9.8 'voor geleverde blaeuwe hartsteen, alsmede ten dienste van gedachte sluis'. De afrekening van het grootste bedrag 1421.12, had echter pas na Van Nooijens overlijden plaats. Het werd uitbetaald aan Erasmus van Hekke als vertegenwoordiger van Neeltje. Dat de werken in Herkingen pas na het overlijden van de steenhouwer werden uitgevoerd ver klaart de aanwezigheid van een opperman in dienst van zijn weduwe."' De vele opdrachten van Van Nooijen van de waterschappen geven mogelijke een vertekend beeld van zijn totale activiteiten. Hij heeft waarschijnlijk veel meer voor particulieren gewerkt, met name in de grafkunst, dan nu kan worden ach terhaald. Ook beperkten zijn opdrachten zich niet tot Schouwen-Duiveland zoals hierboven blijkt. Ook Tholen, waar hij stenen leverde aan de Hervormde kerk te Sint Maartensdijk behoorde tot zijn afzetgebied." Bij de betalingen door de waterschappen aan Van Nooijen ging het om grote bedragen. Men kan zich afvragen, wat deed Van Nooijen met zijn geld? Hij liet weliswaar een redelijk vermogen en een goedlopend bedrijf waarin veel was geïnvesteerd na, maar hij schrijft nooit in - zoals andere kunstenaars en ambachtslieden - op stedelijke fondswervingen. Bovendien kwam slechts één verwijzing naar deelname in een lijfrente boven water. Wel vond ik aanwijzingen dat hij herhaaldelijk borg stond voor anderen. Misschien heeft hij daar veel geld mee verloren. Mattijs van Nooijen als tekenaar Aan de 18de eeuwse verzameling tekeningen van Nederlandse grafmonumenten en gedenkstenen, bijeengebracht door de Delftse notaris W.van der Lely, leverde Mattijs van Nooijen een aandeel. Van der Lely die zelf de epitafen en tombes van 51

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 53