kerken in zijn omgeving niet onverdien stelijk tekende, gaf voor die in afgelegen regio's aan anderen opdrachten. Van Nooijen maakte voor het driedelige cor pus 21 tekeningen van monumenten uit kerken op Schouwen-Duiveland: twaalf uit de Grote Kerk te Zierikzee, vier uit Burgh, één uit Oosterland, twee uit Dreischor en tenslotte twee uit Bruinisse. Een aantal tekeningen is geda teerd 1768. Het feit dat Van Nooijen, geen schilder zijnde, toch de tekenop dracht kreeg doet vermoeden dat hij als expert op het gebied van grafmonumen ten gold. Het betreft hier gewassen pentekeningen die op één na allen zijn gesigneerd. De kwaliteit van de tekeningen is niet van hoog artistiek gehalte: zij zien er onbe holpen en vlak uit. Met name de figurale onderdelen zijn tamelijk schematisch soms zelfs onbegrepen of fout. Dit geldt zelfs voor het monument dat Van Nooijen toch door en door kende: de tombe van Pieter Mogge te Dreischor. Zo is bijvoorbeeld de gehelmde man die op het monument het portret van de overle dene vasthoudt op cle tekening als vrouw weergegeven. De architraaf die bij de tombe met de pilasters in en uit zwenkt, wordt door Mattijs in één vlak gete kend. Daaruit volgt dat hij ook de benedenplint voor de staande beelden in het zelfde vlak moet weergeven, waardoor de zittende putti in het gedrang komt. Men vergelijke ook de figuur van de dood, de vliegende putti enzovoort op teke ning en monument en men moet tot de conclusie komen dat Van Nooijen geen groot tekenaar was.13 De vraag dringt zich op of bij dergelijke verzamelingen een exacte weergave van de werkelijkheid verlangd werd. Was niet een indruk van een bepaald gedenkte ken voldoende? In die opzet is Van Nooijen geslaagd. Zijn tekeningen mogen weinig precies of kunstzinnig zijn, niettemin was hij in staat een beeld op te roe pen hoe iets er uit zag, of zou komen te zien, een onmisbaar aspect in zijn steen houwerspraktijk. Tekening van hei grafmonument van Mogge door Van Nooijen (Koninklijke Bibliotheek. Den Haag) Van Nooijen als bouwer In een eerdere publicatie over Havenpark 40 te Zierikzee verbaasde ik mij erover dat noch van dit bijzondere huis, noch van het zeer verwante huis even verderop een ontwerper of bouwer bekend is. De vlakke gevels van die huizen zijn opge trokken van hardstenen platen die met smalle zwarte richels op elkaar aansluiten. Slechts de houten ingangspartijen en dakconsoles kregen enige versiering, ver- 52

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 54