Havenpark 40, Zierikzee /-Ui oenpark H, Zierikzee cler zijn de gevels uiterst sober. Gevels geheel van grijsblauw arduin, meestal afkomstig uit Wallonië, zijn in Zeeland en in het algemeen in Nederland tamelijk zeldzaam. Men bouwt immers het goedkoopst met de materialen uit de eigen omgeving. Toch vinden we in Zierikzee aan dezelfde straatwancl vier stilistisch verwante 18de eeuwse gevels geheel van arduin: Havenpark 8 en 40, Havenplein 24 en Oude Haven 15 (vroe ger allen aan de Oude Haven). Er bestond dus zoiets ais een mode om in hard steen te bouwen. Mogelijk is die mode in gang gezet door Jan Cornelis van den Broeck die in de vroege jaren zestig een dubbele gevel voor zijn twee huizen aan de Oude Haven liet zetten. Dit huis lijkt mij het oudste van de vier huizen. Het linker deel van het huidige huis was door huwelijk reeds in het bezit van Van den Broeck, terwijl hij de rechter helft op 29 oktober 1761 van Adriaen Koymans kocht in aanwezig heid van Mattijs van Nooijen wiens handtekening op het document voorkomt. Was de steenhouwer getuige bij die koop? We weten het niet. Dit document geeft in ieder geval aan dat Van Nooijen ten tijde van de grote verbouwing van Havenpark 40 relaties met Van den Broeck onderhield. Bovendien verwijst het storten van 'afgebroken Murage' in de polder Schouwen door Van Nooijen erop dat hij in '1761 te maken had met de afbraak van een huis." Meestersteenhouwers, meestermetselaars en stadsfabrieken leverden in de 18de eeuw regelmatig ontwerpen voor huizen, waarvan zij tevens de bouw begeleid den. Het betrof dan geen woningen van grote allure of artistieke en architecto nische vernieuwing. Daarvoor waren in de eerste plaats de kunstenaars, zoals schilders en beeldhouwers, verantwoordelijk. De Zierikzeese arduingevels wor telen in deze lokale traditie. Zij hebben bovendien een zeer verwante voorgan ger die als voorbeeld gediend kan hebben: de in 1753 ontstane Korenbeurs te 53

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 55