een standaardbriefje met de boodschap dat niet ontevredenheid over hun ambts uitoefening de ontslaggrond vormde, maar de wens van de regering om klei ne gemeenten voor wat het burgemees terschap betreft te combineren.10 Het betrof: C. Moolenburgh (Zonnemaire), C. Viergever (Duivendijke), G.A. de Kater (Burgh). A. Moolenburgh (Eiker zee) en L. Kiepel (Serooskerke). Zoals te verwachten, leidde de maatregel tot enkele protesten. De ontslagen burge meester Cornelis Moolenburgh van Zonnemaire maakte er bezwaar tegen dat hij, burgemeester 'van een hoofd Gemeente', moest wijken voor Isebree Moens van Bommenede; nota bene Bommenede, niet meer dan 'een gestich te buurte, al waar geen de minste publieke gebouwen, nog eenige andere L inrigtingen aanwezig zijn ten gerieve of (Gemeentearchief Schouwen-Duiimanaj - behoefte der ingezetenen'. Een week later vroeg deze Moens echter intrekking van zijn benoeming, onder andere op grond van leeftijdsoverwegingen, waarna mr. Jacob Moolenburgh in beide gemeen ten werd aangesteld. In Duivendijke betreurde de gemeenteraad het dat het geen ingezetene was (C.L. Hocke) die tot het burgemeestersambt was geroepen. Volgens burgemeester en wethouders van Burgh was de kans op 'botsingen tusschen de ingezetenen der gemeenten' Burgh en Haamstede ingeval van een eventuele samenvoeging niet denkbeeldig. Het liefst had het gemeentebestuur de zittende bur gemeester G.A. de Kater gehouden. En ook in Eikerzee was men niet ingenomen met de opgedrongen combinatie met Ellemeet; de raad kon niet nalaten uit te spre ken dat hij 'gaarne gewenscht had, dat men den burgemeester A. Moolenburgh had en in dezen geen verandering daargesteld'. En de nieuwe burgemeester Jacob Schalkwijk haastte zich door voor alle duidelijkheid te verklaren 'die betrekkingen te zamen niet geambieerd hebbende'. In dit verband springt Kerkwerve in het oog. Het was (met 539 inwoners) kleiner dan Burgh of Renesse, maar toch vond het provinciebestuur het vooralsnog 'bezwaarlijk [dat Kerkwerve], voor wat het Burgemeestersambt betreft, met eene andere gemeente kan worden vereenigcl'. Toen Kerkwerve echter een jaar later (in 1854) vacant kwam, probeerde de commissaris toch, verwijzend naar de rege- ringswens tot combinatie, de burgemeester van Noordgouwe tot een combinatie met Kerkwerve over te halen. Die, Iman Hocke, had echter aan één gemeente de handen meer dan vol, naast zijn drukke bestaan als landbouwer en 'bij het groot aantal kinderen welke nog allen onbezorgd zijn'. Het werd wethouder S.M. Hanse. Cornelis Moolenburgh Jzn. 1785-1861hurge- 64

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 66