Holland werden in dezelfde periode 52 gemeenten opgeheven, in Noord- Brabant 23, in Utrecht 19 en in Noord- Holland 18. Het wonderlijke is dat nog vijf andere gemeenten op Schouwen- Duiveland in 1866 minder inwoners tel den dan Bommenede. Aanzienlijk min der zeker dan het 'getal van twee tot drieduizend ingezetenen' dat Thorbecke zich als ideaal zag. Gemeentelijke schaalvergroting ver dween vrij snel van de politieke agen da. Het ministerie probeerde het nog even. Minister Kappeyne van de Coppello was een voorstander, met als gevolg onder meer het eerder gememo reerde plan om het aantal Sehouwse gemeenten drastisch te beperken. Niet alleen in de kamer, maar ook bij het provinciaal bestuur ontbrak hiervoor echter het draagvlak. In 1884 trok de Middelburgse vertegenwoordiger in de Tweede Kamer Van Eek nog eens aan de bel: 'Ik heb hier een lijst voor mij van de gemeenten in Zeeland, en daar ziet men uit dat in het kleine Zeeland 42 gemeenten zijn met een bevolking beneden de 1000 zielen;!..] Dat noemt men nu gemeenten en daarvoor heeft men de gemeentewet gemaakt. Ik protesteer tegen dit gebrek aan actie in dit opzicht'. En, zo vervolgde hij: 'Thorbecke heeft menige vereeniging lot stand gebracht, maar daarna was de moed er uit'. De (conserva tieve) minister J. Heemskerk reageerde door er onder andere op te wijzen dat zeker ook in Zeeland de gehechtheid aan kleine gemeenten groot was. De door Van Eek gewenste actie bleef uit. Na de opheffing van Bommenede en na meerdere herindelingspogingen veran derde op Schouwen-Duiveland tot 1961 niets meer aan het aantal van 18 gemeenten. Per 1 januari van dat jaar gingen die 18 op in zes nieuwe. Voor de hele provincie werd het aantal gemeenten tussen 1941 en 1971 teruggebracht van 103 tot 30. En - zo weten we inmiddels - daar is het niet bij gebleven. Met de ene gemeente Schouwen-Duiveland is per 1 januari 1997 een schaal bereikt die uit gaat boven de twee- of driedeling in parochies waarmee het allemaal is begon nen in de middeleeuwen. Gebruikte bronnen Rijksarchief in Zeeland: - De archieven der prefectuur van het departement der Monden van de Schelde, inv. nrs. 26 en 47. - Archief provinciaal bestuur 1851-1910, inv. nrs. 133 en 3854-3859. Gemeentearchief Schouwen-Duiveland: - Archieven gemeente Burgh, inv. nrs. 9 en 11. - Archieven gemeente Duivendijke. voorl. nr. "93 - Archieven gemeente Eikerzee, voorl. nr. 3- - Archieven gemeente Ellemeet, voorl. nrs. 7 en 9. De gemeente Duivedijke anno 1866 Kuyper. Gemeente-al/as) 70

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 72