MARINUS CHRISTIANUS DE CRANE Zierikzees koopman, reder en bestuurder door Joop van Loo Inleiding In 1992 organiseerde de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland in het kader van de deskundigheidsbevordering voor amateur-historici op Schouwen- Duiveland en Sint Philipsland een onderzoeksproject. Door zeventien amateur historici werden gegevens verzameld over de burgemeesters op Schouwen- Duiveiand en Sint Philipsland in de periode 1850-1855. Mij viel de eer te beurt de bestuurlijke activiteiten van de Zierikzeese burgemeester Marinus Christianus de Crane in beeld te brengen. Tijdens het onderzoek, dat slechts een periode van vijf jaar omvatte, bleek dat de Crane gedurende ruim een halve eeuw een belang rijke rol op maatschappelijk- en bestuurlijk gebied in de Zierikzeese gemeen schap heeft gespeeld. Gaandeweg het onderzoek ontstond de behoefte een diep gaander onderzoek naar het leven en werken van De Crane in te stellen. In dit artikel vindt u de resultaten van het onderzoek. Het voorgeslacht Burgemeester Marinus Christianus de Crane stamde uit een geslacht van kooplie den, bankhouders, predikanten en een jurist. De stamreeks vangt aan bij: I. Jacob Ewoutszn Crane, geboren omstreeks 1560 te Utrecht, Koopman. II. Grossaert Crane, geboren 10 april 1615 te Middelburg, koopman. III. ïssack de Crane, geboren 25 mei 1655 te Goes, bankhouder. IV. Ds. Matheus de Crane, geboren 9 september 1684 te 's Gravenhage, predikant te Oost- en Westkapelle. V. Ds. Mattheus de Crane, geboren 22 april 1715 te Middelburg, predikant te Nieuw-Vossemeer, Biezelinge en IJzendijke. VI. Mr. Wilhelmus Christianus de Crane, geboren 4 november 1745 te Het familiewapen is als volgt geregistreerd: Protestant. - Utrecht. Gedeeld: I in zilver drie omgewende zwarte leeuwen, rood getongd en genageld: II in zwart drie zilveren leeuwen, rood getongd en genageld. Helmteken: een kop en hals van een gouden kraanvogel. Dekkleden zilver en zwart. Het ouderlijk huis Marinus Christianus de Crane werd op zondag 6 april 1783 te Goes geboren. Hij was het vier de kind uit het huwelijk van Wilhelmus Christianus de Crane en Catharina Henrietta van 73

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 75