Tilburg(h). Om te zorgen dat de kleine Marinus Christianas reeds op jonge leef tijd voor openbare ambten in aanmerking zon kunnen komen liet zijn vader hem in verschillende steden als poorter inschrijven. Om die reden werd hij op 15 sep tember 1784, 17 maanden oud, ingeschreven als poorter van de stad Zierikzee. Voor het ven-uilen van het ambt van burgemeester of schepen was het noodza kelijk dat men tenminste 20 jaar als poorter moest zijn ingeschreven. Voor de functie van weesmeester gold een periode van 12 jaar en voor secretaris 6 jaar. Hij groeide op in een gezin waarvan de vader gedurende zijn actieve loopbaan als advocaat tevens velerlei bestuurlijke functies bekleedde, zowel op regionaal als op landelijk niveau. Vader Wilhelmus Christianus werd op 4 november 1~45 als predikantszoon te Biezelinge geboren. Hij studeerde rechten te Utrecht, waar hij op 14 december 1767 promoveerde op een dissertatie 'De divortiis' (over echtscheidingen.). Na zijn studie vestigde hij zich als advocaat in Goes. Op 2 februari 1804 verkocht hij al zijn bezittingen te Goes (het advocatenkantoor aan de westzijde van de Lange Kerkstraat en het woonhuis aan de 's Heer Hendrikskinderenstraat) en verhuisde naar 's Gravenhage. Vader De Crane was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en ridder in de Orde van de Unie. (Deze orde was ingesteld door koning Lodewijk Napoleon werd en uitgereikt in de periode 1806-1813.) Wilhelmus Christianus de Crane overleed op 70-jarige leeftijd op 23 januari 1816 te 's Gravenhage. Moeder Catharina Henrietta van Tilburg(h) werd als dochter van Melchior van Tilburg(h) en Dina Maria Muller op 21 februari 1745 te Dordrecht geboren. Zij overleed op 44-jarige leeftijd op 9 april 1789 te Goes. De Crane sr. trad op 21 juni 1790 te Noordgouwe voor de tweede maal in het huwelijk met vrouwe Jacomina Boeije, weduwe van mr. Jan van Vrijberghe, heer van Westenschouwen. Het burgemeestersgezin Op woensdag de derde van de bloei maand (mei) 1809 ging Marinus Christianus de Crane te Sluis in Vlaanderen in ondertrouw met Johanna Ermerins. Op vrijdag de twaalfde van de bloeimaand daarop volgend traden zij te Sluis in het huwe lijk. Johanna Ermerins werd op vrijdag de vijfde van de wijnmaand (okto- ber)1787 te Sluis geboren als dochter van Willem Ermerins en Jeanne Marquerite de Vriend Brieheau. doch ter van Jean Brieheau, Waals predikant te Veere en van Margaretha de Vriend. De huwelijkse voorwaarden werden ten overstaan van Zierikzeese notaris Dignus Boom vastgesteld. Na hun huwelijk vestigden zij zich in Zierikzee en betrokken hel pand Oude Haven Z.Z. D 415 (thans Havenpark Johanna lïnnerim (1787-1866)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 76