Met het zedelijk peil van de Zierikzeeënaars was het evenmin goed gesteld. Eén van de toenmalige predikanten, ds. Dompeling, wond er in zijn predikaties geen doekjes om. "Luiheid en trouweloosheid vieren hoogtijLosbandigheid is de jeugd aan het hart gebonden. Leugen en laster zwieren dagelijks door de straten van de stad. Zweren en vloeken kunnen de kinderen eerder dan spreken. Sterke drank ver teert de ingewanden van vele mannen. De kerken staan in de week en des zondags bijna leeg. Van de 4000 hervormden komen er hij elkaar nauwelijks 400 in de kerk. Eerbied voor God durft men nauwelijks of niet uit te spreken. De kans dat men wordt uitgelachen is groot. De niets en niemand ontziende win- en baatzucht vieren hoogtij". Het regime van Napoleon en de invoering van het Continentale stelsel haclclen eveneens een negatieve invloed. Onder deze ongunstige omstandigheden vestigde De Crane zich in Zierikzee. De koopman - reder Waarom de jonge De Crane, die reeds op jonge leeftijd geïnteresseerd was in de koopvaart, zich niet in zijn geboorteplaats vestigde, is niet met zekerheid vast te stelen. Hoogstwaarschijnlijk was de tijdelijke ontoegankelijkheid van de haven van Goes door de inpoldering van Lodewijkspolder (bij K.B. van 8 maart 1815 Wilhelminapolder) een belemmering voor de jonge ondernemer. In een brand brief, gedateerd april 1800, van het gemeentebestuur van Goes aan het Departementaal Bestuur van de Schelde en Maas werd er op gewezen dat de diepgang bij de havenmond al meer dan tien jaar slechts 5 tot 6 voet bedraagt en allengs minder wordt. Slecht gewone beurtschepen konden Goes nog bereiken. Na een aantal omzwervingen vestigde de 24-jarige De Crane zich 1807 vanuit Einden (Duitsland) in Zierikzee. Hij nam zijn intrek in het huis van Samuël Boeije. Vader De Crane was reeds betrokken bij de economische bedrijvigheid in Zierikzee. Samen met diens zwager Samuël Boeije, tevens aangetrouwde neef van Marinus Christianus en Charles 's Graeuwen, notaris te Zierikzee, was hij eigenaar van de zoutziederij 'De Leijekeet'. In 1810 op de 5de van de sprokkelmaand (februari) kocht hij van mr. Hendrik Smith te Utrecht voor een bedrag van 516,— een 16/144 part in de lijnbaan, gelegen bij de Hoofdpoort van Zierikzee. Enkele maanden later kocht hij weer een deel in dezelfde lijnbaan. Op 6 maart 1809 wordt op last van de de erven van de voortvluchtige Jan Meijer Hzn. een lijnbaan met deszeifs gevolgen, gereedschappen en teerhuisstaande en gelegen zoo beneden (B 316) als op de Stadswal een lijnbaan met huis (B 317) bij de Kaarnemelksvaart binnen deze Stad.te koop aangeboden. Op de 27-ste van de Lentemaand 1809 passeerde voor het college van Schepenen der stad Zierikzee de aankoop door De Crane jr. van deze lijnbanen. Hij betaalde een bedrag van 440- De aankoop van de savonnerie (zeepziederij), gelegen aan de Sint Domusstraat, bevestigt zijn ongebreidelde ondernemerslust. Hij kocht de ziederij op 18 maart 1813 voor een bedrag van 16885 frank. Voor de inboedel betaalde hij een bedrag van 8680 frank. Ook de lijnbaan, gelegen aan de Sint Joostmeet, kwam spoedig in eigendom van De Crane. De andere lijnbanen worden korte tijd na de verwerving ontmanteld. De belangstelling voor de touwslagerij is te verklaren met zijn activiteiten als scheepseigenaar. Inmiddels had De Crane de belangen van zijn vader in zoutziederij overgeno men. In de periode 1810-1840 komt men regelmatig de naam 'Rederij M.C. de 76

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 78