cluele presentiegeld was afhankelijk van het aantal aanwezigen. Het totale bedrag werd gedeeld door het getal van het aantal aanwezigen. Het presentiegeld was voor de burgemeester, de wethouders en raadsleden gelijk. Waarschijnlijk vond De Crane cle invloed op het bestuurlijk en maatschappelijk niveau belangrijker dan het materiële gewin. De gehele ambtelijke loopbaan, van De Crane werd gekenmerkt door het voortdurend ijveren voor de welvaart van de stad en het welzijn van haar inwoners. Steeds heeft hij getracht de economi sche achteruitgang van Zierikzee het hoofd te bieden. Met name wanneer het om besluiten ging, welke een positieve invloed hadden op de werkgelegenheid, heeft hij zich steeds sterk gemaakt. Voorbeelden hiervan zijn: de aanleg van het stadspark tussen de Noordhavenpoort en de Nobelpoort' (1828); de aanleg van een nieuwe begraafplaats (1828); de aanleg van de wegen rond Zierikzee richting Schuddebeurs en Zijpe (1832); cle stichting van de katoenweverij van de gebroe ders Salomonson (1838); het in samenwerking met de heren jhrn. K.W. en W.D. de Jonge, mr. Johan Schuurbeque Boeije, D. van der Vliet en cis. H.W. Ie Sage ten Broek stichten van cle Stads en Commerciewerf (1838); cle plannen van scheepsbouwer J. Strickaert tot de aanleg van cle scheepswerf 'De Goede Intentie' (1840): de steeds terugkerende noodzakelijke impulsen ten behoeve van cle Nieuwe visserij (1825-1835); het dempen van het eerste gedeelte van cle bin nenhaven leverde volgens de burgemeester niet alleen een besparing op in het onderhoud maar ook veel werkgelegenheid. De uitvoering heeft nog vele jaren op zich laten wachten. Ten behoeve van cle minderbedeelden heeft hij verschillende initiatieven gelan ceerd, waarvoor hij de steun van cle raad kreeg. In mei 1828 stemde de raad in met cle reorganisatie van cle Stads Leenbank. Op 13 november 1830 werd beslo ten cle opbrengst van de belasting op het gemaal te gebruiken voor het maken van schikkingen met bakkers ter voorkoming van hogere broodprijzen. De stichting van een bewaarschool voor kinderen van behoeftige ouders in '1842 had zijn grote belangstelling. Onder zijn bestuur kwam cle vernieuwing van cle instructie voor agenten van politie en nachtwakers tot stand (1836) en werd het Algemeen Reglement en cle vrachtlijst voor beurt- en veerschepen aangepast. Februari 1845 was voor burgemeester De Crane één van donkerste periodes in zijn ambtelijke loopbaan. Hij werd geconfronteerd met een volksoproer ten gevolge van cle schrijnende armoede, versterkt door de bijzonder strenge winter, en cle verhoogde belastingen. Met moeite kon het stadsbestuur, met behulp van cle schutterij en een detachement infanterie, het oproer beteugelen. Bij het doorlezen van cle raadsnotulen van de gemeente Zierikzee wordt men regelmatig geconfronteerd met het feit dat De Crane de raacl verzoekt van deel name aan de besprekingen te worden ontheven. Het betreft dan steeds bespre kingen waarbij privé belangen van cle burgemeester werden behandeld. Hieruit blijkt zijn integriteit. Hij heeft voortdurend, getracht zijn persoonlijke en bestuurlij ke belangen gescheiden te houden. Tijdens de raadsvergadering van 1 juni 1827 werd naar aanleiding van een missi ve van cle heer Gouverneur cler Provincie van 12 mei 1827, inhoudende de mededeling van het aftreden van een éénderde der leden wegens cle stand dei- Steden en in verband met het overlijden van baron Dopff de heer M.C. de Crane met unanieme stemmen tot lid cler Provinciale Staten verkozen. Aan het begin van het bezoek van Zijne Majesteit cle Koning op 23 augustus 1841 83

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 85