gi Het oude doip Nieuwerkerk gezien ran bet Schildersslop, situatie ca. 1916 kregen in Nieuwerkerk nog negen kinderen. Drie kinderen overleden jonger dan drie maanden. Het zai niet makkelijk zijn geweest in dit grote gezin het hoofd boven water te houden in een tijd waarin liet steeds slechter ging in de land bouw. Goedkoop graan uil Amerika overspoelde de Europese markten en de boeren moesten naar andere gewassen uitzien. Ook de meekrap liep achteruit. Voor de arme landarbeiders was er echter een uitweg: emigreren naar Amerika en daar een nieuw leven beginnen. Op 23 augustus 1872 werd het gezin Braam-Siereveld met acht kinderen uitge schreven naar Noord-Amerika. De oudste zoon Maximiliaan was daar niet bij, hij is tijdens de Frans-Duitse oorlog in 1870-1871 gemobiliseerd geweest en werkte daarvoor en daarna als landarbeider. Waarom hij niet met zijn ouders meeging weten we niet. Maximiliaan zou na de Lagere School in zijn spaarzame vrije tijd nog les hebben gehad van de hoofdonderwijzer en ook zelf onderwijzer willen worden. In 1875 heeft Max Braam genoeg van de landarbeid. De overlevering vertelt dat hij op een warme dag de schrepel tussen de peeën (suikerbieten) gooide en zei: "Dae komme 'k nooil mlT Hij reisde alleen naar Rotterdam en van daar per stoomschip in twee weken naar Amerika waar hij in Boston (Mass.) aan land ging. De plaats waar emigranten aankomen, wordt door hen vaak als een nieuw begin -een geboorte- beschouwd. Vanaf dat moment is hij immigrant. Braam reisde door naar Cincinnati, waar zijn ouders en andere Nieuwerkerkers al wonen en gaat er werken. Hij werkte nog steeds als handarbeider, niet meer in de landbouw, maar in een koperslagerij. Voordat de loopbaan in het onderwijs van Max Braam aan de orde komt. volgen eerst wat gegevens over de stad Cincinnati in Ohio, een staat zo groot als de Benelux en een van de Verenigde Staten van Amerika. Cincinnati aan de Ohio De oudste koloniën van Engeland en andere Europese landen lagen aan de oost kust van het Amerikaanse continent. In de 17de en 18de eeuw vestigden zich er 90

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 92