het industriële Noorden en agrarische Zuiden. De staat Ohio werd tussen 1810 en 1850 gekoloniseerd en dat betekende bossen kappen en de langgrassteppe scheu ren voor landbouwgronden. Voor de Shawnee-Indianen was steeds minder plaats. Cincinnati aan de Ohio bij de grens met Indiana ontwikkelde zich in de eerste helft van de 19de eeuw naast havenplaats tot een centrum van agrarische industrie. De meelfabrieken en de vleesindustrie waren belangrijk. De sterk groeiende stad was berucht. In 1848 noemde een reiziger Cincinnati "the most hoggish (vuilste) place in the whole world" met als bijnaam 'Porkopolis'. Pas in de Burgeroorlog 1861-1865 zou deze 'meatpacking industry' zich verplaatsen naar Chicago. Na 1850 kwamen spoorlijnen tot stand met de oostkust en werd een kanaal gegraven naar het Eriemeer in het noorden. Ohio richt zich dan steeds meer op de noorcl-oostelijke staten. Voor het koloniseren van deze nieuwe staat waren natuurlijk zeer veel mensen nodig in de landbouw en in de industrie (landbouwmachines!), maar ook in de dienstensector en bij de overheid. Naast Engelsen vestigden zich hier vele Ieren en Duitsers die allemaal hun bestaan wilden verbeteren. De stad Cincinnati telde in I860 al 160.000 mensen. Overigens was Rotterdam in die jaren ongeveer even groot, in de loop van 1882 had de stad aan de Maas ook 160.000 inwoners. In de zeer jonge staat Ohio kwam Max Braam in 1875 aan, 25 jaar oud en zeer leergierig. Loopbaan in het onderwijs Zoals gemeld werkte Max Braam in een fabriek. Toen hij genoeg gespaard had, kon hij trouwen. Op 10 augustus 1880 trad Maximiliaan Braam in het huwelijk (iotnmw<I MAXIMILIAAN BRAAM en LOUISE JUSTINE SCIIW1ERING. Cincinnati, Ohio, 10 Augustus 1880. Vereenigde Staten N.-Amerika. Algemeene en byzondero kennisgeving. 92

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 94