met Louise Justine Schwiering (geboren 16 september 1855). Zijn vrouw werkte ook en stimuleerde hem te studeren voor ondeiwijzer. Max volgde zelfs weer dag onderwijs, terwijl Louise de kost verdien de. In '1886, Maximiliaan Braam is dan 36 jaar, werd hij onderwijzer op een kleine school (Third Intermediate) bij de Ohio rivier en na een paar jaar hoofd van de oude 24th District flater Mc Kinley) School in Cincinnati zelf. Hij had de smaak van het studeren te pak ken en ging na het lesgeven overdag naar de avondcolleges van de Universiteit van Cincinnati waar hij biologie studeerde. Dertig jaar lang vanaf 1901 zou hij avond student blijven en zocht hij "het goede, het ware en het schone." In 1904 werd hij benoemd als leraar plant- en dierkunde op de Hughes High School, waar hij tot 1921 -dan 70 jaar oud- zou blijven wer ken. Ondertussen haalde hij in 1906 zijn Bachelor of Arts' (vergelijk kandidaats) en in 1914 zijn 'Master of Arts' (vergelijk doc toraal). In Nederland zou zou hij nu dus drs. M. Braam zijn geweest. In de herinne ringen geschreven in 1931 bij zijn overlij den wordt de gunstige invloed op ontelbare dering van de lerarenvereniging na zijn doo een zeer goede leraar, altijd werkzaam, vol behulpzaam." Voordat nog meer verteld w moet geconstateerd worden dat hij in migranten twee generaties over deden. Hij leren voordat hij zelf leraar kon zijn. Hij had andere immigranten pas door hun kinderen Maxim iliaan li raam Bachelor of arts' aan de Universiteit van Cincinnati. 1 juni 1906. leerlingen genoemd. Op een verga- d werd gezegd: "Meneer Braam was geduld voor zijn leerlingen en altijd ■ordt over Braam als avondstudent, n leven bereikte waar andere im- moest de nieuwe taal Engels goed I een maatschappelijke positie die bij wordt bereikt. Vele vakken "O, er zijn nog zoveel mooie dingen om te leren" kon de 80-jarige Max Braam met een glimlach zeggen, wanneer zijn vrienden hem vroegen waarom hij zijn studies voortzette. Allereerst is daar Braams aanleg voor vreemde talen. Naast het Nederlands beheerste hij Engels, Duits en Frans. Hij was lid van de Alliance Frangaise en toen hij 80 jaar was schreef hij een groot overzicht van het leven en werk van Anatole France. Op reis in Italië en Spanje sprak hij voldoende Italiaans en Spaans en kon dat ook lezen. Op latere leeftijd verdiepte hij zich in het Oudnoors en IJslands en ook in Sanskriet en Latijn. Ook poëzie had Braams belangstelling. Hij publiceerde gedich ten in het schooljaarboek. Zijn oud-leerling Charles Ludwig, die het in memoriam voor de krant schreef, vertelt van "het geniaal leraarschap", waarbij het voorlezen behoorde van 'To a waterfowl' van Bryant. 93

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 95