Ss Maximiliaan Braam ca. 1920 Dan waren er vakken die verwant waren met de biologie-studie. Op een reis naar de Far West legde hij een herbarium aan voor zijn school. Scheikunde boeide hem en van elke reis kwamen ook zakken vol stenen en fos- sielen mee van geologisch interessante plaat sen. Ook astronomie had z'n belangstelling en hij keek met prof. Everett I. Yowell op het WÊËsïÊkg.,.observatorium van Cincinnati naar de sterren. A^mÊm Hij werd een natuurmens genoemd die zich interesseerde voor planten, bomen, insecten en andere dieren. Hij kende de eigenschap pen en gewoonten van dieren, nam ze ook mee naar huis van de lange wandelingen met vrienden. Bij zijn huis had hij een tuin en een kleine boomgaard. Ook ijverde hij voor een botanische tuin: hij was secretaris van de Ohio Botanical Garden Society en lid van de Vereniging tot Bevordering van Weten schappen in de staat Ohio. Tenslotte Braams interesse voor geschiedenis en wijsbegeerte. Een cursus van een hoogle raar van de Universiteit van Tallahassee (Florida) over de geschiedenis van het Oude Zuiden (van de U.S.A.) vond hij zo goed, dat hij de spreker het volgende cursusjaar weer naar de Midwest probeerde te halen. Hij schreef een wijsgerig manuscript 'Christen en Heiden'. We raken hier aan zijn geestelijk leven, waar we niet veel van weten. Het gezin Joost Braam rekende zich in Nieuwerkerk tot de Christelijk Gereformeerde kerk. In Amerika is het gezin Maximiliaan Braam daar losser van komen te staan. Zijn vrijzinniger opvattingen vin den we ook terug in de keus van de schrijvers die hij las. Allereerst is daar William Cullen Bryant (1794-1878) dichter van romantische natuurpoëzie en uitgever van de invloedrijke liberale krant Evening Post in New York. Ook was Braam een bewonde raar van Anatole France. Frans schrijver en Nobelprijswinnaar voor letterkunde, die een tegenstander was van dogmatisme en met een sterk geloof in de rede. Braam gaf les op staatsscholen en niet op scholen uitgaande van een kerk. De opvattingen van Braam kunnen zeer wel veranderd zijn door zijn biologie studie met daarin de evolu tietheorie van Darwin en een andere kijk op de natuur. De Braam die in 1875 Nieuwerkerk verliet is niet dezelfde als de Braam die in 1929 Nieuwerkerk voor het laatst bezocht. Zijn keus voor een legaat aan de Openbare Lagere School van Nieuwerkerk is bewust geda an. Dit ontlokte bij wethouder J.J.van Klinken bij het aanvaarden van het legaat in 1933 een teleurgestelde reactie, zoals hierna zal blijken. Op het eind van zijn leven, zijn vrouw is 30 januari 1926 ruim 70 jaar oud overle den. maakte Maximiliaan Braam plannen om te promoveren en zo de doctors titel te behalen. Op een reis naar Zeeland in 1929 (hij was daar ook in 1926) had hij contact met een onderwijzer om materiaal te verzamelen voor een proefschrift over 'De dialecten van Zeeland'. Toen had hij ook al contact met burgemeester J. Bouman van Nieuwerkerk over een fonds ten behoeve van de Openbare Lagere School. 94

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 96