Op 10 oktober 1931 bezocht Max Braam eerst de lerarenclub in Cincinnati en ontving hij thuis twee Nederlandse vrienden die hij recente brieven uit Zeeland voorlas, 's Avonds vierde hij de verjaardag van zijn eveneens 80- jarige neef Max Siereveld, die een gedicht kreeg gebaseerd op 'Oh stay, thou happy hour' van Goethe (Het is een regel uit Faust 'Verweile doch, du bist so sehön!'). Hun dochters Louise Siereveld en Florence Braam waren er ook. De dag erna zon dagmorgen '11 oktober 1931 krijgt Max Braam een beroerte en steift voor de dokter is gearri veerd. De begrafenis wordt geleid door ds. David McKinney. Uit de gevonden papieren blijkt dat Maximiliaan en. Louise Braam twee dochters hadden. In ïyuz oveneeci ae ouciste aocnter Liman Augusta Braam, slechts 20 jaar oud. Hun tweede dochter was Florence Tannetje Louise Braam. Na haar plotseling overlij den op 8 maart '1932, ruim 47 jaar oud. en ongehuwd, krijgen een tante en twee nichten in Cincinnati (Ohio) en Grand Rapids (Illinois) geld uit de erfenis. Mannelijke nakomelingen had Maximiliaan Braam niet, maar zijn broers wel en daarom kan men nu nog in het telefoonboek van Cincinnati de naam Braam tegenkomen. Het legaat van Maximiliaan en Louise Braam Als er in Nieuwerkerk wordt gesproken over het Braamfeest dan wordt er door diegenen die weten van de oorsprong van het feest, steevast gedoeld op Max Braam. In het boekje 'Duiveland in oude ansichten' wordt het Braamfeest vermeld en ook hier wordt verwezen naar Max Braam als zijnde de legataris. Ook tijdens de vergadering van de gemeenteraad van Nieuwerkerk van 24 april 1933 werd gespro ken van een legaat, ontvangen van Maximiliaan Braam, maar hiermee wordt de geschiedenis niet helemaal goed verteld. Natuurlijk, Max had een deel van zijn vermogen ter beschikking gesteld aan de Openbare Lagere School in Nieuwerkerk, maar dat had hij gedaan in goed overleg met zijn dochter. Immers, zijn dochter Florence had in haar testament dezelfde bepalingen opgenomen als haar vader1 en. zij kende de openbare school alleen van haar kortstondige bezoeken aan Nieuwerkerk. Vader Max is echter eerder overle den dan zijn dochter. Dus cle juridisch juiste lezing is dat het legaat niet is vermaakt door vader Max. maar door dochter Florence. De kiem voor dit misverstand is, zoals wij al aangaven, gelegd op 24 april 1933. Toen keken de heren van de gemeenteraad waarschijnlijk ook iets anders aan Maximiliaan Braam (mei pel) op familiebezoek (e Nieuwerkerk in 1929. Hel oudere echtpaar links is li. Braam- Flikive&rl en M. Braam (ook een Maximiliaan!). Op de voorgrond J. Braam-Hei./hoer en baar baby E. Braam (nu mevrouw Geuze-Braam). Gebee! rechts de huishoudelijke hulp mejuffrouw P. Overheeke. Polo gemaakt voor de schuur van de boerderij van Giljam Braam en j. Braam-Heijboer aan de Molenstraat 95

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 97