tegen vrouwen dan de dames en heren van de huidige gemeenteraad van Schouwen-Duiveland doen. We willen Florence hier nadrukkelijk vermelden. Openbare/bijzondere school Het legaat werd nagelaten aan (en wij citeren uit het legaat van Florence) de Openbare Lagere School van Nieuwerkerk Zeeland Floe is dit verklaarbaar als we weten dat Maximilaan in zijn Nieuwerkerkse jaren Christelijk Gereformeerd was en men dus zou verwachten dat hij aan de School met de Bijbel zou legateren? Toen Max Braam op de lagere school zat was er alleen een openbare school. Ondanks het feit dat het al sinds 1857, het jaar waarin de Lager Onderwijswet in werking trad, mogelijk was om bijzondere scholen te stichten, opende in Nieu-wer- kerk pas in 1906 de School met de Bijbel haar deuren (in 1904 werd hiertoe een schoolvereniging opgericht). De tweede helft van de 19llt' en het begin van de 20s"' eeuw werd beheerst door de befaamde schoolstrijd, welke met name door Abraham Kuyper (de oprichter van de Anti Revolutionaire Partij in 1879) werd gevoerd. Vanaf 1878 kregen de gemeenten financiële steun van het rijk bij de bekostiging van de openbare lagere scholen; de kosten voor bijzondere scholen bleven nog steeds geheel voor rekening van de besturen van de bijzondere scho len (en daarmee dus van de ouders en van de kerken). Pas bij de grondwetsherzie ning van 1889 werd een deel van cle kosten van bijzondere scholen door het rijk gesubsidieerd. Tot algehele financiële gelijkstelling kwam het pas in 1917 toen de grondwet zodanig werd gewijzigd dat openbaar lager ondeiwijs en bijzonder lager onderwijs naar dezelfde maatstaven werden bekostigd. Pliermee eindigde formeel de schoolstrijd waarna de financiële gelijkstelling in 1920 werd geëffectueerd. Deze hebben er omgetwijfeld toe bijgedragen dat Nieuwerkerk vanaf 1906 een Christelijke school kende. En hoewel Maximiliaan tijdens zijn latere bezoeken aan Nieuwerkerk (waarbij hij steevast logeerde in het toenmalige hotel 'De Later' op de hoek van de Kerkring en de Weststraat) ongetwijfeld kennis zal hebben genomen van het bestaan van de School met de Bijbel heeft dit hem er blijkbaar niet van weerhouden een deel van zijn vermogen te legateren aan de school waar hij zijn eerste onderwijs had genoten. Niettemin doet in de huidige familie Braam in Nieuwerkerk het verhaal de ronde dat Florence zich toch had voorgenomen om ook de School met de Bijbel te laten opnemen in het testament. Zij zou ondeiweg naar de notaris om dit te regelen een zonnesteek hebben opge lopen en aan de gevolgen hiervan zijn bezweken. Objectieve bewijzen voor deze lezing hebben we echter niet kunnen vin den. Hoe het ook zij. de School met de Bijbel stond niet in het uiteinde lijke testament. Het schoolbestuur van de openbare school was, evenals nu, het gemeente- Open bare Lagere School Nieuiverkerk bestuur. De gemeentewet 96

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 98