jaar poorter zijn. Voor de functie van the saurier werd met twaalf jaar genoegen genomen. Maar ook hier werden de regels omzeild. Elders geboren familiele den werden al op zeer jeugdige leeftijd - er zijn voorbeelden van zuigelingen van twee of drie dagen- ingeschreven in hel poortersboek om hen na hun studie een kans te geven op de Zierikzeese rege ringskussens plaats te nemen. Het spreekt vanzelf dat de afstand tussen bestuurders en bestuurden groot werd. Toch is het opvallend dat tot ver in de 17de eeuw nog behoefte was aan inspraak. Bij belangrijke beslissingen werd de brede raad bijeengeroepen. Die werd gevormd door de stedelijke raad, aangevuld met 20 a 24 burgers. Het hoeft niet te verbazen dat de groeiende afstand tussen bestuur en bevolking in tijden van tegenslag aanleiding gaf tot grote spanningen. Vooral wanneer ons land aangevallen werd en er behoefte kwam aan leidinggevende personen. Toen in 1672 de Republiek van alle kanten werd aangevallen, kwam het ook in Zierikzee tot een uitbarsting, die vooral tot doel had om de Zierikzeese regenten te dwingen akkoord te gaan met de benoeming van Willem III tot stadhouder. De ruiten van het stadhuis werden ingegooid en maar ternauwernood kon woor den voorkomen dat het stadhuis werd bezet. Soortgelijke gebeurtenissen herhaal den zich in 174"7 en 1787. Vooral het oproer in het laatstgenoemd jaar was ont zettend in omvang. Op gigantische schaal werd geplunderd en de Oude Haven lag vol met kapot geslagen huisraad. Deze gewelddadige uitbarstingen geven aan hoezeer de afstand tussen de regenten en de inwoners was gegroeid. Het verwondert daarom niet dat stromingen, die een einde wilden maken aan deze ongebreidelde macht, aanhang kregen. Toen op het eind van de 18de eeuw moderne ideeën over besturen begonnen door te breken, werden ook in Zierikzee daarvan talrijke voorstanders gevonden. Zij kregen hun kans toen de Franse troepen ons land binnenmarcheerden. Velen jubelden: "Gelijkheid, vrij heid en broederschap en er werd vrolijk gedanst rond de vrijheidsboom. De omwenteling betekende bovendien dat er ruimte kwam voor rechtstreekse betrokkenheid van de burgers met hun bestuur. Een beperkte democratie werd ingevoerd, die veelbelovend leek. Maar het enthousiasme ging snel over. Met tegenstanders van de oude orde was snel afgerekend en nieuwelingen namen plaats op de regeringskussens. Toch werd het merendeel van de nieuwe Bataven gevormd door leden van de oude regeringsfamilies, die zich snel aanpasten aan de nieuwe omstandigheden. Wel is de invloed van de nieuwe ideeën groot geweest. Daar danken wij bijvoorbeeld de marktdag op donderdag aan. Vanwege de gelijkstelling van alle godsdiensten werd. met het oog op de Joodse stadgeno ten, besloten de marktdag te verzetten van zaterdag naar donderdag. Een van de belangrijkste gevolgen van de Bataafs-Franse tijd is geweest het afbouwen van de lokale autonomie. Had het stadsbestuur voorheen vrijwel alles

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 9