'GOEMANSZORG'EN DE FAMILIE GOEMANS IN DREISCHOR door Hugo Doeleman Inleiding Wanneer er vandaag gesproken wordt over 'Goemanszorg', dan gaat liet over het Streek- en Landbouwmuseum van Schouwen-Duiveland. Dit museum vindt vanaf 1996 onderdak in de voormalige boerderij 'Goemanszorg'. Het is een museum, dat in Zeeland, maar ook daarbuiten, in korte tijd een goede naam heeft opge bouwd. Dit artikel gaat niet over het museum, maar over het gebouw, de bewo ners en hun familie en hoe de verwerving en restauratie tot stand gekomen is. Er is geen uitgebreid onderzoek verricht naar de geschiedenis van de boerderij. Wel is de genealogie van de familie Goemans uitgezocht. Daarbij kwamen interessan te wetenswaardigheden aan het licht. Deze zijn in de bijlage vermeld. De boerderij De boerderij 'Goemanszorg' is gelegen aan de rand van het dorp Dreischor. De boerenwoning wordt sinds 1979 niet meer bewoond. De schuur werd tot 1993 nog gebruikt als opslagplaats voor aardappelen. In de zon gelegen heeft deze hoeve iets voornaams. Naast de vaak wat sober uitziende Zeeuwse boerenhuizen zien we hier een huis met een imposante deurpartij en ramen met kleine ruitjes. Voor het huis staan piëdestals, die met of zonder plant het geheel verfraaien. Ze staan er al jaren en horen er echt bij. De schuur staat tegen het huis aan. Architectonisch gezien zijn huis en schuur geen eenheid. Boven de staldeuren staat het jaartal 1906. Huis en schuur zijn evenwel ouder. De schuurgevel aan de zuidzijde is opgetrokken met een rode steen. Voorheen was deze gevel van hout, zwart gepotdekseld, net zoals bij alle oude Zeeuwse schuren. Zo is ook nu nog de noordzijde van de schuur van hout en zwart geteerd. In 1901 waren zuid- en westgevel van de schuur aan vervanging toe. De gemeente Dreischor verleende echter geen toestemming het hout te vervangen. De gevel moest van steen wor den. De reden was dat de schuur te dicht tegen het dorp aan lag en dat daardoor het brandrisico te hoog werd geacht. In die jaren waren de agrarische bedrijven op Sc ho uwen-D u i ve- land veelal gemengd. Er waren paarden en nog geen tractoren. De koeien van 'Goe manszorg' stonden in de wintermaanden op stal. In de zomer lie pen ze in de wei nabij het lager gelegen 'Goemanszorg' omstreeks J940. Tekening sl-uclenten TM. Delft. Keikweive. In de pol- Üp de tekening zijn de beide piëdestals duidelijk zichtbaar. der Dreischor werd in 105

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 107