FREDDIE VAN SCHOUWEN Frédérique Strubelt - letterkundige door Willem Jan Gasille Inleiding Wij noemden haar 'Tante' hoewel ze dat eigenlijk niet was. Niet in de familierela tie (het was onze achternicht) en niet omdat ze was wat je je bij een 'tante' voor stelt. Geen ouderwetse koekjesbakkende tante met veel bloemschikken en een huiselijke inslag, poezen op schoot en kwartjes voor je rapport. Nee, deze tante was bepaald anders; eerder een eigenzinnige tante, als het woord dan toch van toepassing moet zijn. Een mens met een rijk verleden en een groot arsenaal van ervaringen. Toen ze op 16 juli '1997 op 82-jarige leeftijd overleed (haar leeftijd was altijd een soort geheim van Soestdijk, maar er komt nu eenmaal een dag dat een dergelijk geheim niet meer van jezelf is), was de enige manier om haar te herdenken door er een grote familiebijeenkomst van te maken, met een stijlvol diner in Muiden. Dat was hoe ze het leven zelf ervaren had, met stijl en veel sociale contacten. Zeker de laatste tien jaar van haar leven kenmerkten zich door dat ze ons, achterneven en -nichten, regelmatig om zich heen verzamelde en tij dens diners vertelde over van alles en nog wat. Er viel met haar ook over alles te praten, het leven, politiek, het verleden, seksualiteit, relaties, te veel om op te noemen en over alles een mening, al dan niet genuanceerd. "Vraag en je krijgt antwoord", was haar devies en de onderwerpen konden zo gek nog niet zijn. Zelf vroeg ze ook altijd veel, niet alleen over jou, maar ook over het leven van een verkoper in een winkel als je daar toevallig met haar was. Iedereen gaf haar altijd antwoord, door het respect dat ze voor iedereen had en overigens duldde ze het ook niet als ze geen antwoord kreeg. Zelf gaf ze ook vrijwel altijd ant woord en dat maakte dat je haar niet als 'tante' beschouwde, maar meer als een mengeling van zus, vriendin en ouder familielid. Tot op het laatst heeft ze deze houding volgehouden en op haar manier heeft ze afscheid genomen van hen die haar dierbaar waren. Hoewel ieder overlijden trieste kanten heeft, was daardoor het leven 'rond', wat het voor ons, achterneven en -nichten acceptabel maakt. Afkomst Wie was nu deze vrouw, en wat heeft zij met Zierikzee te maken? Aanknopings punten voor haar eigenzinnige leven zijn te vinden in Zierikzee en de familie Gasilledie zeker in die tijd - niet bepaald een doorsnee gezin vormde. Mogelijk dat de traditie van 'eigen plaats veroveren in de maatschappij' onze Tante gemaakt heeft tot wat ze was: een vrouw met een bewogen leven en een frisse, brede kijk op de dingen. De geschiedenis neemt ons terug naar 1798, de Bataafs-Franse tijd. In dat jaar is de eerste vermelding van de familie Gasille terug te vinden, hoewel het Waals trouwregister in Zierikzee de naam Gasin geeft. Dat het om dezelfde persoon gaat is wel duidelijk: leeftijd, voornaam en echtgenote komen overeen. Later - in Goes wordt de naam als Gazille gespeld, ambtenaren van die tijd hielden er een eigen (streek)spelling op na en daarbij waren het Nederlanders die een Franse naam uit de mond van de aangever moesten optekenen. Deze familie is niet de 121

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 123