HET "MAXIMILIAAN EN LOUISE BRAAM HERDENKINGSFONDS" IN NIEUWERKERK 1933-1998 door Frans Beekman en Arnold Schïettekatte Inleiding In 1933 ontving de toen nog zelfstandige gemeente Nieuwerkerk ten behoeve van de Openbare Lagere School een legaat uit de Verenigde Staten. Het kwam uit de nalatenschap van Florence Braam en was bestemd voor een Maximiliaan en Louise Braam Herdenkingsfonds ter herinnering aan haar ouders. Burgemeester en wet houders van Nieuwerkerk hebben toen een comité benoemd dat de gelden zou beheren en van de rente jaarlijks een 'Braamfeesf kon betalen. In 1998 bestaat het fonds 65 jaar, bovendien trad kortgeleden een geheel nieuw comité aan, dat grote interesse toonde in de geschiedenis van Braam. Al in 1993 had oud-burgemeester J.D. de Kam de redactie van de Kroniek van het land van de zeemeermin gewezen op deze interessante dorpsgenoot, die in 1875 naar Noord-Amerika vertrok Getuige de vele lezingen die er over de werkelijke reden van het Braamfeest steeds vaker de ronde doen ("in september zijn de bramen rijp; daarom heel het natuurlijk het braamfeest") was het volgens het huidige Braamcomité de hoogste tijd om de werkelijke aanleiding weer eens voor het voetlicht te halen. De eerste auteur doet verslag van zijn speurtocht naar de afkomst en cle emigra tie van Maximiliaan Braam. Ook zijn loopbaan in het onderwijs van Cincinnati in Ohio neemt de eerste auteur voor zijn rekening. De tweede auteur (oud-leerling van de eerste) bespreekt daarna achtereenvolgens het legaat en de relatie tot de Openbare School, de verschillende Braamfeesten en het Braamcomité (in de eer ste jaren steevast genoemd: de 'Braamcommissie'). Dit artikel past goed in de hernieuwde belangstelling voor de 'Zeeuwse Emigratie naar Amerika 1840-1920' zoals die tot uiting kwam op een studiedag 6 september '1997 in het Roosevelt Study Center in Middelburg. Afkomst De familienaam Braam is al sinds de 18de eeuw in Nieuwerkerk bekend. Het waren meest landarbeiders en dat was zwaar werk in een tijd zonder machines. De eerste Braam die Maximiliaan heette werd in 1796 geboren te Nieuwerkerk en is daar in 1866 overleden. Hij was landarbeider, maar later veldwachter en win kelier. Hij was vernoemd naar Maximiliaan van den Doele, zijn grootvader van moederskant, die schoolmeester was in Nieuwerkerk van '1717 tot zijn overlijden in 1752 en in 1749 lid van de kerkenraad aldaar. Een zoon van Maximiliaan Braam heette Joost Braam geboren in 1823 te Nieuwerkerk. Hij trouwde in 1849 met Tannetje Bakker uit Oosterland (geboren 1827). Ze woonden Hoge Kerkstraat 23 en daar werden uit dit huwelijk drie kin deren geboren, allereerst de tweeling Maximiliaan en Jannetje op 8 september '1850 en op 20 mei 1852 Janna Lena. Op 5 januari 1857 overleed moeder Tannetje Braam-Bakker 30 jaar oud. Al op 27 mei van datzelfde jaar hertrouwde Joost Braam met Johanna Siereveld, geboren in Nieuwerkerk op 26 april 1835. Zij 89

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 91