In de tweede aflevering neemt hij stelling tegen de bezwaren van de hoofden- schudders, die tegen de viering van het feest zijn. Bezwaren, zoals de kosten van de viering, de zware lasten van de naoorlogse wederopbouw, de alom dreigende oorlogen en het niet verwerkte oorlogsleed, mogen de viering niet in de weg staan. In zijn derde aflevering krijgt hij visioenen bij de komende historische optocht. Enkele fragmenten: Zo zag hij een optocht rijden. Vol historisch pracht-gepraal. Grote, lang vergeten lieden, Schreden statig magistraal. Jansen, anders brave huispa, Ziet als generaal zijn kans, Om zij buren te bedreigen Met een bordpapieren lans. En zijn buurman zwaait als Spanjaard Met houten schietgeweer. Gae opzie'gebied hij stralend, 'Want 'k poefe aolles neer' Mondragon smeert klodders menie Op het puntje van zijn zwaard. 'k mö bloed ziê schreeuwt hij ivoedend. Tante Pietje zit als jonkvrouw Op een vurig paardenros 'Is 't nie êrrig', zucht ze treurig, 'Eêl m'n kunstgebit schok los! Vervolgens gaat hij in op het logiesprobleem tijdens de viering en een fikse kater na één dag feesten. Ook de invloed van de schitterende kleding van de poorteressen op de poorters In de streektaal steekt hij de draak met het komende historisch openluchtspel. Jantje zei op school: "Zeg meêster, Weet je wat m 'n vaoder zei Dat m 'n moeder vor 'n veldslag In de wiege is geleid. Ie zei, Jan, kiek nae je moeder Kind, wat is dat méns op schot, As 't zo deugaet poef z'aole Ruutjes van 't beffet kepot. Ma toen moe 'n uurtje laeter Op z'n pette mikke wou, Riep'n: 'Schei noe uut, dat kon toch Wullem teel ok nie zö gauw!' Pietje, Jantje 's boezem vriendje, Zei toen met een zegeblik: 'In mien moeder die gooi lekker Op de Spanjaerden mit pik. Gistere was ze nog an 't trainen Mit 'n groatepot mit thee, Z'eit'n eêmae leeggegote In de nek van tante Kee. In zijn voorlaatste aflevering schetst hij onder andere hoe de tand des tijds aan Zierikzee heeft geknaagd. Tot slot neemt hij afscheid van zijn lezers en gaat weer aan de studie. Joös van Jaone De bekende streektaalschrijver Joös van Jaone, pseudoniem voor M.J. Kosten, hoofdredacteur van de Zierikzeesche Nieuwsbode laat zich evenmin onbetuigd. In de tiende editie van 'De Feestende Poorter' vertelt hij over de voorbereidingen van Jaone voor het komende feest. Joös in Jaone aerm in aerm nae 't feëst in stad. Jaone is druk an 't raetelen mee t'r mesiene vö 'n nieuwe jurk. Z'ei 't zö druk as 'n kraoie mee 'n eête poter, 't Is vö 't feêst in de stad! In ok a zégge: wat mot jie dae nie bie doe, 't èllep niks. 105

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1999 | | pagina 107