Vondst miraculeuze Mariabeeld Vindplaats: Nieuwlande Opsch rift: A mersfoert MCCCCXL V Formaat: 56 bij 47 mm Datering: 1445-1500 Collectie van Beuningen, Cothen In september 1996 toen de vindplaats onder een zandsuppletie verdween, waren tegen de 1200 insignes, zowel religieus als profaan gevonden, maar daar waren veel fragmenten bij. Maria - devotie in Amersfoort In de publicatie Heilig en Profaan, 1000 laat middeleeuwse insignes uit de collec tie H.J.E. van Beuningendat in 1993 verscheen ter gelegenheid van een tentoon stelling van insignes in Museum Boijmans-Van Beuningen te Rotterdam,2 wordt ook aandacht besteed aan de devotie rond het miraculeuze Mariabeeldje, dat vol gens de legende op 19 december 1444 in Amersfoort gevonden werd. Er is reeds direct na de ontdekking sprake van vele wonderbaarlijke gebeurtenissen rond dit beeldje en in het eerste jaar na de vondst werden maar liefst 348 wonderen die op voorspraak van Maria plaatsvonden, in het bewaard gebleven mirakelboek opgetekend. De in dit mirakelboek vaak met naam en achtergrond genoemde bedevaartgangers kwamen uit alle delen van de Nederlanden. De verspreiding van vondsten van Amersfoortse pelgrimstekens bevestigt het beeld van een over heel Noord- en Zuid-Nederland maar ook in België bekende devotie. Momenteel zijn 71 originele, teruggevonden Amersfoortse insignes opgenomen in het docu mentatie systeem van de Stichting Middeleeuwse religieuze en profane insignes in Cothen. Deze insignes zijn gevonden in: Westenschouwen (21), Amsterdam (18), Nieuwlande (10), Dordrecht (5), Rotterdam (2), Valkenisse (2), 's-Hertogen- bosch (2), Mechelen, Raversijde, Middelburg, Sluis, Reimerswaal, Gorinchem, Diemen, Kampen, Groningen, Brielle en Delft (elk één vondstmelding). 8

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1999 | | pagina 10