sfcüi p V Des winters hadden se vuijr en licht ende des avonts gesoden erwten met edick overgoitenHet meest markante tot op heden bewaard gebleven element dat de bedevaart naar Onze Lieve Vrouwe van Amersfoort heeft op geleverd is de rond 1470 gereed gekomen Lieve- Vrouwe toren die nog steeds bepalend is voor het stadsbeeld van Amersfoort. Mirakelen in Nederland Er zijn in Nederland slechts weinig boeken bewaard gebleven waarin de mirakelen die zich bij de verering van heiligen of relieken voordeden zijn opgeschreven. Dat is te betreuren omdat aan hand van de beschreven mirakelen inzicht verkre gen kan worden in het hoe, het waarom en waar vandaan. Ronald Finucane publiceerde in 1977 een interessant boek over Miracles and Pilgrims6 waarin hij drie duizend mirakels, blij kend uit een geslaagde genezing, beschrijft. Hij baseerde zijn onderzoek op zeven Engelse en twee Franse heiligen, waarvan er slechts vijf door de Paus officieel erkend waren. Het betreft: William van Norwich, Thomas Becket, Godric van Finchale, Frideswide van Oxford, Wulfstan van Worcester, Simon de Montfort, Thomas Cantilupe van Hereford en in Frankrijk: Edmund Rich en Louis van Toulouse. Vondst miraculeuze Mariabeeld Vindplaats: Amsterdam Opschrift: Amersfoert MCCCCXLV Formaat: 58 bij 38 mm Datering: 1475-1525 Collectie van Beuningen, Cothen Bij zijn onderzoek gaat hij uit van een analyse van de opgeschreven achtergron den van de pelgrims. Welke mirakelen hadden zich voorgedaan, wat waren de ziekteverschijnselen en waar kwamen deze pelgrims vandaan? Hierbij analyseerde Finucane ook de verschillen in geslacht, ziektebeeld, maat schappelijke achtergrond en, aan hand van hun herkomst, de afstand tussen ver eringsplaats en woonplaats. De aangeduide ziekteverschijnselen zijn verwerkt in 11

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1999 | | pagina 13