Beschrijving van de kaart In de collectie Van Dorp, die zich in het Algemeen Rijksarchief in Den Haag bevindt, werd een totnutoe onopgemerkte kaart van Brouwershaven en directe omgeving aangetroffen die stamt uit de hierboven beschreven tijd. Het betreft hier een niet gekleurde en niet gesigneerde pentekening op vier bladen papier, gezamenlijk 58 centimeter hoog en 77 centimeter breed. Er is een schaalstok van 100 roeden (19,3 centimeter) zodat er sprake is van een schaal van circa 1 2100. Het noorden ligt rechtsonder1'. Het op deze kaart van Brouwershaven en omgeving weergegevene laat zien dat we hier te maken hebben met een typisch voorbeeld van zestiende-eeuwse prak tische kartografie waarbij zoals vaak het doel van de opdrachtgever bepalend is voor het afgebeelde15. Dat de kaartmaker bij voorbeeld niet de moeite heeft genomen om de ook toen al monumentale Brouwershavense St. Nicolaasbasiliek af te beelden versterkt het vermoeden dat de opdrachtgever het niet te doen was om een mooi plaatje ter meerdere eer en glorie van de stad en omgeving. Veeleer is er sprake van een strategische plaatsbepaling. In de omgeving van de stad zijn met name polders en waterlopen goed aangegeven. Van de laatste zijn de contouren nauwkeurig aangegeven van het Spuiwater (een kreek-restant dat kennelijk diende om de haven te spuien) en het Molenwater (ten behoeve van een getijmolen) en voorts de haven en haar uitgang naar zee. Aan de dijk tussen liet Spuiwater en het Molenwater wordt aangegeven: 'hier staen 3 ofte 4 leckhuij- sen'. Een lekhuis heeft vermoedelijk te maken met zoutwinning. De polders Zuidernieuwland, Heilige Geest Nieuwland, Noorder Nieuwland, Klein St. Jacobs Nieuwland en St. Jacobs Groot Nieuwland zijn duidelijk gemar keerd, terwijl ook de aangrenzende polder Bloois is benoemd en aange geven is aan welke kant van Brouwershaven Schouwen gelegen is. Ook bruggen, sluizen, dijken, de oude haven en wegen zijn aangege ven, zoals de Boddijk (waar nu de nieuwe jachthaven gelegen is), de Oostdijk (huidige Molenstraat) met vier dijkhuisjes, de Molenstraat (nu Noorddijkstraat) en de Schenders- weg. De haven liep nog door tot aan het raadhuis. Daar waar nu de haven begint lag een brug waarbij twee duikers zijn aangegeven. Waarschijnlijk was dit een brug met twee bogen. Ter hoogte van de stadswaag begon een straat die met een brug over het Spuiwater, dat eindigde bij de Zuiddijkstraat, doorliep tot aan de Spuislop. Van de stad zelf geeft de kaartmaker alleen de contouren van de bebouwing met dunne licht golvende lijntjes weer. Dijken, ook als daar wegen over heen lopen, worden aangegeven met een dubbele lijn en wegen buiten de stad met een enkele lijn. Binnen de bebouwde kom worden de wegen met stippellijnen aangegeven alsof het een Situatieplan van Brouwershaven (1575). (Algemeen Rijksarchief, Collectie Van Dorp, 919) Detail Schouwse dijk. 20

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1999 | | pagina 22