De 'gelegentheyt' van de polders bi] Bommenede en Brouwershaven door Levinus Ruta (1571). Kopie met aanvullingen door Floris Jacobsz. (1583)- (Algemeen Rijksarchief, VTH 2768) reeds vanaf 1562 klerk was van de heemraden van het waterschap Schouwen18. Voor Comelis Claes als auteur van de kaart spreekt dat hij door goeverneur Arend van Dorp en de aanvoerder van de Staatse troepen ter plaatse, Charles de Boisot, de opdracht had gekregen om mee te helpen met het oprichten van forti ficaties in Duiveland19. Sterke stijlovereenkomsten met de kaart van Lieven Ruyte van aan Brouwershaven grenzende polders uit 1571 doen het vermoeden rijzen dat hij wellicht de auteur zou kunnen zijn20. Indien voldoende vergelijkingsmateriaal beschikbaar zou zijn kan nadere studie, met name door handschriftvergelijking, uitwijzen door wie de kaart gemaakt is. Besluit Ondanks de manhaftige verovering van Schouwen door de Spanjaarden in 1576 na een maandenlang beleg van Zierikzee, alsmede de door de Staatsen veronder stelde 'paapse gezindheid' van de bevolking in Brouwershaven, werd Schouwen ten gevolge van muiterij al weer snel door de Spanjaarden verlaten. Er viel voor hun niets meer te halen. In november 1576 kon Willem van Oranje dan ook schrijven 'dat het God heeft behaagd om mij de steden Zierikzee, Brouwershaven en Bommenede alsmede het hele platteland van Schouwen weer terug te geven121. De fortificatie van Brouwershaven zou onder leiding van de ingenieurs 25

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1999 | | pagina 27