In de 15de en 16de eeuw was het de meest verbreide voornaam. De naam van de Nederlandse paus Adrianus VI kan de populariteit van de naam (tijdelijk) ver groot hebben. Een Heilige Adrianus was de patroon van soldaten en slachters. Geertruida zoeke men in Ouwerkerk, waar de Sint Gertrudiskerk stond. De namen Joost en Josina treft men in Oosterland en contreien aan, genoemd naar de Sint Jodocuskerk met zijn zadeldaktoren. Lieven herinnert aan de in 1832 afgebrande Sint Lievensmonsterkerk, welke eeu wen lang het beeld van Zierikzee heeft gedomineerd. De kolossale toren van de kerk steekt nog steeds boven de stad uit. Levinus is de patroonheilige van Gent. Dat we in Zierikzee met een Lievenskerk te maken hadden, herinnert aan de economische en culturele betrekkingen tussen de steden Gent en Zierikzee. Namen als Lieven, Levinus en Levina leven gelukkig hier en elders voort. Nicolaas, Sint Nicolaas, een uitgesproken volksheilige, is niet alleen de bescher mer van kinderen, maar ook van zeelieden. Zijn verering heeft zich verbreid vanuit het Oost-Romeinse Rijk over Paneuropa, met medewerking van de Hanze zelfs rond de Oostzee. Met name in gerenom meerde havensteden werden Nicolaaskerken gebouwd. Onder een beeld in de Nigulistekerk in Tallin staan de volgende regels in het Nederduits sinds 1282: "Schyplude lyden grote Not van sturm unde winde und se repen S.Nycolaus an und he help hen." Het getuigt van het prestige van Brouwershaven als havenstad dat de grootscheepse kerk genoemd is naar de Heilige Nicolaas. De namen Nicolaas, Klaas en Klazina worden in beperkte mate teruggevonden in Brouwershaven, Kerkwerve en Haamstede. Ooit hebben er kerken met deze naam gestaan in Clauskinderen en Klaeskinderkerke. Petrus. De enige Petruskerk stond in Brijdorpe. In enkele plaatsen zoals Zonnemaire, Serooskerke en Renesse komt Pieter meer voor dan elders. Jacobus. De aanwezigheid van kerken van Jacobus Maior, de zoon van Zebedeus, in Renesse en Jacobus Minor, de zoon van Alfeus in Bruinisse, schijnen geen invloed te hebben gehad op de plaatselijke naamgeving. Welbekende heiligen waren ook de kluizenaar uit de Egyptische woestijn Antonius Abt, die alle verzoekingen weerstond, en Antonius van Lissabon-Padua, die zo dicht bij Franciscus van Assisi stond. In Loopers- kapelle was een kerkje gewijd aan één van deze twee figuren. 43

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1999 | | pagina 45