In 1290 kwam in Schouwen het geslacht De Looper voor. Mogelijk bestaat er ver band tussen beiden. De naam staat niet alleen. In de buurt lag in 1704 Lopkens Heernisse. De varianten Anthonie, Teunis en Antje komt men in Brouwershaven tegen, Tona en Antonie in Nieuwerkerk, Teunis in Oosterland. Sint Maarten, die op het woord van Christus zijn kleding doorsneed ten behoeve van een arme drommel, was ook een gevierde figuur uit de middeleeuwse gedachtewereld. Er waren dan ook twee kerken aan hem gewijd, die van Dui- vendijke en die van Koudekerke. De naam Maarten vindt men in vele plaatsen terug, met name in Haamstede en Kerkwerve, in de omgeving van Koudekerke (Plompe Toren), de dorpen in noordelijk Schouwen en in Nieuwerkerk en om streken. Het is niet zo dat oudtestamentische namen ontbreken. Geregeld ontmoeten we Sara, Dina, Suzanna, David, Daniël en Izak. In Zonnemaire schreven ze in 1620 Eysaack! Abraham komt weinig voor, het meest nog in Duiveland. Op 9 mei 1883 werd aan de Appelmarkt te Zierikzee Abraham Salomon Frenk geboren, die op 11 mei 1888 de eerste steen legde van de vernieuwde synagoge in de Meelstraat en in 1943 omgebracht werd, ver weg van Zierikzee, omdat hij van aartsvader Abraham afstamde. De heremiet Antonius, bisschop Hubertus Huybrecht van Luik, paus Cornells en de martelaar Quirinus werden de vier heilige maarschalken genoemd. Van Quirinus komt Krijn en van Quirina komt Krina, echte Schouwse namen. Hier en daar vindt men Hendrik en Hendrika. De bewoners van de zuidelijke gewesten werden in de Latijnse schrijfwijze Hinricus herinnerd aan de initialen INRI, het opschrift dat boven het hoofd van Jesus stond bij de kruisiging. Gezien het feit dat Zierikzee binnen de culturele actieradius van Vlaanderen en Brabant lag, zou deze gedachte op het voorkomen van de naam Hendrik van invloed kunnen zijn. Naamoorsprong In de 17de eeuw woonde in het kleine schorre bij Dreischor Prancke Pranckese van Bloois, van wie half Schouwen afstamt. De namen op het calendarium van 11,12,13,14 mei zijn die van Mamertus, Pancratius, Servatius en Bonifatius ook wel 'IJsheiligen' genoemd. Pancratius zou op 14-jarige leeftijd in Rome om het leven gebracht zijn en om onduidelijke redenen zijn er ook in de Lage Landen kerken naar hem genoemd: Sint Pancras in West-Friesland, maar ook de oor spronkelijke kerk in Kerkwerve. Onder invloed van metathesis (omzetting van medeklinkers) is de roepnaam Pancker geworden tot Prancke. De naam van de aartsengel Michaël, Machiel en de vrouwelijke variant Gieltje komt te Nieuwerkerk herhaaldelijk voor in de families Dalebout en Mol. In datzelfde Nieuwerkerk wordt ook Lourina gevonden, hetgeen herinnert aan de Lau- rentiuskerk in het nabijgelegen Kapelle. Na l600 verschijnt in Renesse Jan Tristantsz. van Montfoort. Na 1800 noemt zich zijn geslacht De Jonge. Ook nu is de voornaam Triest nog gangbaar. In de Middeleeuwen kwam deze naam ook voor, bijvoorbeeld Tristam Tjane uit Dreischor. De naam is bijzonder oud, ouder dan de overgebleven Germaanse namen en is vermoedelijk van Keltische oorsprong. De betekenis is onbekend. De naam Job met Jobje, Jobina en Joppa, heeft ingang gevonden omdat de ellen dige toestand van deze vrome man de middeleeuwse mens aangesproken heeft. Zodoende valt Job te vergelijken met de Heilige Rochus, Rokus, die pestlijders 44

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1999 | | pagina 46