45 verzorgde. De bekende Zierikzeese bioloog en medicus Baster (1711-1775) droeg de voornaam Job. Van hem staat een minibeeldje in de Mosselboomgaard in Zierikzee. Marcelis of Marcel of Melis, vergelijk Melissant, genoemd naar diverse heiligen, komt veel voor in de familie Padmos. Er bestaan ook allerlei vrouwelijke vormen. Eigenlijk is het een verkleinwoord van Marcus. Een afbeelding van de grote sterke Christoforus, dat wil zeggen Christusdrager, die het jongetje Jezus met grote moeite over een riviertje draagt, kwam voorheen als schilderij of fresco voor in kerkgebouwen. De naam Christoffel, beschermhei lige van reizigers, is afgesleten tot Stoffel of Stoffelijntje. Bartel zien we in Noordwelle, Ellemeet en Eikerzee. Met of zonder 'h' is het uiteraard een afkorting van Bartholomeus, de naam van een van de discipelen van Jezus. Andere vormen zijn Bart en Meeuwis. Wat doet een man als Philippus, Flup, dit is de paardenliefhebber tussen de dis cipelen? Zijn meester reed immers op een ezel? Andreas, Serooskerke heeft een Andreaskerk, naamdragers treffen we in de omgeving aan zoals in Noordgouwe en ook in de kop van Schouwen. Roep-, doop-, voor en koosnamen Om enige orde in de onomatische (naamkundige) materie te brengen wijzen we op de categorieën namen als roepnaam, doop- en voornamen, koosnamen, schuilnamen, erenamen, bijnamen enzovooit. De grens tussen de verschillende rubrieken is vaak niet duidelijk aan te geven. We zullen ons beperken tot enkele opmerkingen: Jan en Kees zijn essentiële roepnamen van Johannes en Cornelis. De begrippen doop- en voornamen vallen in de 20ste eeuw niet meer samen zoals in de 19de eeuw het geval was. Onder koos-, vlei- en troetelnamen verstaan we namen gegeven in de jeugd, die soms hardnekkig stand houden zoals Broer en Zus. Hiertoe behoort ook de bekende, uit Frankrijk afkomstige achternaam Jumelet, verkleinwoord van 'jumeau' (tweeling). Het zou voor familiekundigen interessant zijn de originele tweeling op te sporen. Officieus worden soms schuilnamen gevoerd. Zo schreef de letterkundige Frédérique Strubelt (1905-1997) onder het pseudoniem Freddie van Schouwen. Kloosterlingen aanvaarden bij hun professie een kloosternaam naar keuze en de

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1999 | | pagina 47