Paus bij zijn inthronisatie. Achter een moeilijke Albanese naam gaat schuil Moeder Theresa van Calcutta. Onze geachte predikanten lieten zich ook graag voorstaan op hun gelatiniseerde namen met daarachter de deftige hoofdletters V.D.M. (Verbi Divini Minister, bedienaar van het goddelijke woord). De grens tussen de verschillende rubrieken is vaak niet duidelijk aan te geven. Een voorbeeld van een erenaam is Willem de Zwijger, een vlot causeur die zijn mond wist te houden. Er zijn ook bijnamen en een bijnaam hoeft zeker geen scheldnaam te zijn. Het Zeeuwse woord voor scheldnaam is 'verwietnaem' en heeft een kwetsende bedoeling. Voorbeelden van bijnamen in goede zin zijn Filips de Goede, Karei de Stoute (de dappere), Maria de Rijke, Filips de Schone. Een bijnaam op Schouwen zal de achternaam Handpoote zijn, die begin 1700 te vinden is. Een dialectische variant van woorden met 'and'erin is een vorm met 'ang' soms 'ank'. Handpoote zal van hangpoot komen en laten we hopen dat dit niet de persoon betreft, maar diens hond, die een poot is afgehakt om het jagen op wild te verhinderen, zulks op ambachtsheerlijk bevel. Familienamen Het komt ons voor dat mannennamen op -man eerder erenamen dan koosna men zijn. Het gebruik komt al in de vroege Middeleeuwen voor en is te vergelij ken met het verlengen van Latijnse namen. De waardigheid van Octavus, wat eigenlijk slechts 'de achtste' betekent, stijgt met de verlenging tot Octavianus. Even bekend als Dingeman is Iman, oudtijds Ye. Op 17 maart 1439 werd Ye Witte Ye(ssen) verleid met twee gemeten tienden in het Oosterlant van Duiveland. In 1484 en nog in 1505 was hij schepen van Zierikzee. In 1492 wordt voor het eerst de naam IJe Witte IJestraatje gebruikt. Vroeger kwam de achternaam Borreman voor: Jan Bor- reman was veerman op het veer tussen het Hou ten Hoofd en Bellaert, tussen Nieuwerkerk en Dreischor. De letters '1' en 'r' wisselen in sommige talen gemakkelijk af: In Nieuwerkerk komen bei de namen Catharina en Catholina voor. Is Bor reman wellicht hetzelfde als Bolleman? Schilleman is van de Zuid-Hollandse eilanden meegebracht door de familie Goud swaard. Het woord 'schilt', 'schout', heeft de beteke nis van aanvoerder bij de gewapende macht. Namen met de man-uit gang hebben ook een tegenhanger. Zierikzee, Witte IJestraat, in 1492 voor het eerst genoemd. In de volksmond beter bekend als "t Straetje van Doelemanomdat bier H.J. Doeleman in 1900 zijn fabriek in bakkerijgrondstoffen startte. 46

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1999 | | pagina 48