lijke overheid aan het betreffende hof kennis gegeven. In 1848 was Willem II Koning der Nederlanden, de populaire held van Waterloo. Het was verleidelijk de uitgaande stukken van het gemeentebestuur van Bruinisse na te gaan. Er bleek geen correspondentie met het Koninklijk Huis der Nederlanden te bestaan. Nu de grootouders vernoemd waren, kwamen de broers van de ouders aan de beurt; de oudste broer van vader Simon was een Willem! Bal is weer een patroniem, het zal een afkorting zijn van Balthazar of Baldewijn. De Ballen behoren tot de oudst bekende bewoners van "Bruynisse beoosten Duyvelandt". Jacob Bal is een kwarteeuw lang voor het begin van de Tachtigjarige Oorlog kerkmeester van de parochie van Sinte Jacob de Mindere tot Oost-Duvelandt geweest. Zijn zoon Marinus Jacobsz Bal volgt hem op. Als in 1575 Spaanse soldaten onder Mondragon Bruinisse bezetten blijft hij met nog 15 anderen in het dorp over, de rest was gevlucht, en weet op een geheime plek de gouden en zilveren utensilia uit Sint Jacobus Minor te verstoppen. Het kerkge bouw is op het eind van de Tweede Wereldoorlog verloren gegaan, toen Bruinisse een half jaar lang in de frontlinie kwam te liggen. Berrevoets mag een eerbiedwaardige naam genoemd worden. De twee gebroe ders die op de allereerste bladzij van het beroemde poortersboek van Zierikzee voorkomen zijn Clays en Willem Berrevoets sone van Duvendijc. De vader heette blijkbaar Berrevoet en was een van de vele dragers van de bekende middeleeuw se naam Berwout. De naam Berrevoets heeft zich sterk binnen en buiten Schouwen-Duiveland verbreid en wordt opvallenderwijs al 600 jaar op dezelfde wijze gespeld. Dient Kapelle voluit Kapel van Swanenburg te heten? In 1342 wordt al vermeld Hughe Willem Janz van Swanenburgh uut Duvelant. Heeft de familienaam Capelle inderdaad met dit Kapelle te maken? Op een oorlogsmonu ment in Steenvoorde, de bakermat van de beeldenstorm uit 1566, komt een reeks namen Capelle voor. Jacob Cats werd geboren in Brouwershaven. We menen te weten dat de achter naam van onze zedenmeester de genitief van de middeleeuwse naam Cat is, ver gelijk in dit verband de namen Katshoek en Kaashoek. Katte is trouwens ook in de 20ste eeuw achternaam gebleven. Zelf is hij zich hiervan niet bewust geweest, want in Orleans stond hij ingeschreven als Jacobus Felinus (feles kat). De naam Flikweert is nog van jonge datum hier op het eiland. Dit is een voor beeld van een snelle verbreiding van een familienaam over een bepaald gebied. Pas in 1834 verschijnt deze familie in Duiveland en wel in Nieuwerkerk. De eer ste Flickwier, een verschrijving voor Flickwer, verliet rond l600 zijn woonplaats Hamburg om zijn geluk te zoeken op het eiland Tholen, dat wil zeggen in de tijd dat daar ook de familie Stoutjesdijk neerstreek en wellicht hadden ze van beroepswege betrekkingen onderling. De naam Flickwier bestaat oorspronkelijk uit de delen 'Flick' en 'wer'. Het Middelhoogduitse 'wer' heeft zich tot 'Wehr', het oudengelse 'wer' tot 'weir' ontwikkeld en ze komen in betekenis overeen met het Nederlandse 'weer', vergelijk weergang, zoals we die kennen bij de Zuidhaven poort in Zierikzee. Een 'Wehr' kan een gevlochten versteviging tegen het water zijn, maar ook een dam van vlechtwerk in een inham of aan de mond van een rivier om vis te vangen. Iemand die handig in het vervaardigen van zulk vlecht werk is, die gauw en goed weet te lappen, zou Flickwer genoemd kunnen zijn. Even achtenswaardig is de familie Flohil. Jan Vloeyhil moge uit het land van Sirjansland komen, hij vestigde zich in 1515 op een boerderij in de Stelhouck aan de Grevelingen onder Bruinisse. 48

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1999 | | pagina 50