Nieuwerkerk, 1910. Een zestal naamdragers 'Flikweert' werkzaam in de Meekrapteelt. Van links naar rechts: Jan Piet, Jacob, Johannis, Adriaan, Pieter en Leendert. De familienaam wijst in de richting van vloed en hil. Met vloed wordt stroom of hoog water bedoeld, het woord hil voor hoogte komt meer voor, bijvoorbeeld de tiendblok 'Den Hoogen Hil' in Dreischor. Vloeyhil wil zeggen 'hoogte in de vloed, hoogte tegen de vloed' waar je je kunt bergen tegen het water. Zo'n vloeyhil is oorspronkelijk ontstaan door een na tuurlijk proces. Het is een opwas, die later soms beweid werd, soms in cultuur gebracht werd -vergelijk de Halligen in Noord-Friesland- soms opgehoogd en vergroot door grond op te werpen, het wordt dan een werf of terp. Deze laatste worden soms bewoond en later ingedijkt. Soms wordt er een heel dorp op gebouwd, vergelijk Kerkwerve. Zo zijn vele dorpen in de Lage Landen ontstaan. Over de veel voorkomende namen Van den Berg en Van den Berge kunnen we het volgende opmerken. De woorden 'bergen' als zelfstandig naam woord met de betekenis van 'gebergte'en 'bergen' hebben als werkwoord niets met elkaar te maken. De zogenaamde vliedbergen of vluchtheuvels, zijn van meet af aan kunstmatig opgewoipen, te klein om te beboeren of te bewonen, zij vormen het waren voorlopers kasteeltorens. Ze staan in feite los van de vloedhil- len. Het woord vliedberg is een voorbeeld van volksetymologie, taalkundig is het een stapelvorm, vlietberg zou nog eerder mogelijk zijn. Tenslotte, een stelle is kunstmatig opgeworpen om een wel met zoet water te beschermen. Everhardus Wilhelmus Giljam kwam kort na zijn huwelijk met Jacoba Luyk van het eiland Tholen in 1791 over naar Nieuwerkerk als smid. De familienaam werd 'verschouwst' tot Gilijamse. Overigens kwam onze vroeg overleden smid aan zijn voornaam door vernoeming naar de uitheemse predikant Everhardus Wilhelmus Metting, die hem als eerste kind gedoopt had. Deze gewoonte kwam op verschillende eilanden voor. In Bommenede werd Matthijs Jacobs Hocke vermoord kort voor 1 april 1670. Als de snoodaard gepakt is, waar zou die dan voor het gerecht gesleept zijn? Want Bommenede behoorde 49

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1999 | | pagina 51