bij Holland. Omgekeerd werd Yeman Leenderts Schouwenaar, die in Sommels- dijk gegrepen was op grond van wandaden, in 's Gravensteen te Zierikzee berecht omdat Sommelsdijk Zeeuws gebied was. Buiten de Zuidhavenpoort is hij levend verbrand. De familie Moolenburgh stamt af van Maerten Hendricks Vleeshouwer alias Beenhacker alias Molenwerf te Brouwershaven. We zitten dan in 1591- Daar waar het Wester-, het Ooster- en het Zuydervierendeel van Schouwen elkaar raakten, bij Moriaanshoofd, lagen de Lage Moeren van Schouwen, zompig laagland met plassen en kreken, waar menig wild eend en paling verschalkt werd. Een van deze plassen droeg de naam 'de Panne' en hier onder 'Briepe' (Brijdorpe) zoeken we het ontstaan van de naam van de familie Van de Panne. Wanneer in 1600 de Stavenissepolder herbedijkt is wordt het dorp opnieuw aan gelegd en verschijnen er uitlanders, die zich eerlang met de naam Stoutjesdijk tooien. Voor 1700 hebben ze ook vaste voet op Duiveland gekregen. Op het punt waar overtollig water van de ene in de andere polder geloosd wordt, bouwt men onder de dijk door een bakstenen duiker, waarin een schuif op en neer gedraaid kan worden met behulp van een windwerk. Als het om spuien van water op het buitenwater gaat, spreekt men van een sluis, dat zijn dan halve deurtjes, die bij afgaand water door de kracht van de stroom in het polderwater opengeduwd worden en door de kracht van het opkomende buitenwater bij vloed gesloten worden. Het water kan op deze manier opgehouden, gestuwd of gestouwd worden, en daarmee menen we de naam Stoutjesdijk verklaard Xe heb ben. Het bouwen van zulke kunstwerken vereiste het aantrekken van uiterst bedreven ambachtslieden en dat kan de reden geest zijn dat bedoelde familie van elders op de westpunt van Tholen neergestreken is. Van de eerste martelaar om Christus'wil kennen we alleen zijn erenaam Stefanus, wat 'krans' betekent. Nu werd op onze eilanden de klemtoon weleer op de mid delste lettergreep gelegd en van Stefanus naar Vaane is slechts een schrede. In 1550 stierf in Brouwershaven Nele Vanius, wij zouden zeggen Kees Vaene. Dat de naam van bedoelde martelaar niet onbekend was rond Sirjansland bewijst Sint Stevens Sluys aan het 'Dyck Water'. Joos der Weduwen uit Zierikzee dreef met zijn vrouw in het begin van de 18de eeuw een bakkerij aan de Ring te Dreischor. De bakkersvrouw, die Jobje Magchiels Gijsselynck heette, was er één van een drieling! Wie mag de eerzame vrouwe zijn die haar weduwstaat aan een familie naam geschonken heeft? Veldnamen Het bezit van een zoete wel in een zilte streek betekent een weldaad voor de eigenaar en zijn levende have. Door de druk van het zilte water alom wordt op bepaalde plaatsen aanwezig zoet water samengehouden, een zegen voor degene die zo'n put ontdekt, vergelijk de stellen op de schorren. In het Engels heet zoet water 'fresh water'en dat brengt ons op de naam Verseput. Hiermee zijn we bij een kenmerkende groep achternamen op Schouwen-Duive- land gekomen: de veldnamen. Aan de Verseputseweg bij Kerkwerve ligt de mo derne Stolphoeve, eertijds een karakteristieke stolpboerderij zoals we die nog kennen uit Friesland en West-Friesland. Stolphoeven kwamen vroeger op Schouwen voor. De naam Van de Stolpe is ervan afgeleid. Vaten kunnen grote putten zijn in een weiland ten behoeve van het vee. 50

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1999 | | pagina 52