muur aan, dat bij bepaalde gelegenheden klepte, gaf zijn naam aan de familie van de Klippe. Bij Van der Klooster mijmeren we rond de geconfisqueerde kloosters, zoals bij voorbeeld Bethlehem onder Looperskapelle, Sion onder Noordgouwe en Leliëndale onder Burgh. De namen Eikerzee en Zierikzee (Elker(z)ee) en (Zierik(z)ee) hebben met het water te maken. Eiker en Zierik zullen eigennamen zijn. Misschien gaat het bij Eiker en Elle van Ellemeet wel om dezelfde persoon Helke of Helle. Uit Bolle, Bolke is Bolkebaas ontstaan, zoals bij de man -namen. In het geval van Elenbaas is de 'n' als eerste letter weggevallen. Nele was een afkorting van Cornelis. De plaatsnaam Renesse kan afgeleid worden van het woord rêê, laag weiland met grippen (greppels) en nesse, dit is een landtong. Anderen geven de voorkeur aan de samenvoeging van riet en nesse. De betekenis van Den Osse wordt doorzichtiger als we het schrijven als De Nosse (neus). Een bout, eigenlijk een kort zwaar ding, wordt gebruikt als naam voor een dijk- restant zoals de Noordbout en Zuidbout bij Ouwerkerk. Het is een echt Schouwen-Duivelands woord. Een nol is opzettelijk aangelegd om de stroom te breken. De naam Bout of Van den Bout dient niet verward te worden met Boud, zijnde een afkorting van Boudewijn. Denken we verder ook aan boerenstee Bout bij Scharendijke. Met Dalebout ligt de zaak anders. In een hertogelijke brief uit 1296 aan Jan van Renesse wordt Westenschouwen Taleboitseyde genoemd; eyde van het Friese ei betekent land in of aan het water, vergelijk Norderney en de Eijerlandse Polder op Texel zal niets anders betekenen. Taleboit, vergelijk het Engelse tollbooth, betekent tolhuis. De schippers van Westenschouwen zelf verkregen ontheffing van tolrechten, maar moesten voor hun wandaad tegenover een zeemeermin op andere wijze boeten! Volgens het Zierikzeese Waerheytbouck werden mijn recidivistische voorvaderen De Glopper fors beboet voor het steken van derrie aan de binnenkant van de duinen in Haamstede. De naam De Glopper blijft ongewis, maar er lag vroeger een ingesloten perceel grond bewesten Serooskerke tussen de Zuidwelleweg en het Molenwegje met de naam de glopper. Verder is gloppe een Fries woord voor steeg. Een en ander wijst wel op iets wat min of meer verborgen is of ergens kwiet ligt. Eigenlijk was iedereen die aan het straorieë deelnam een straojer, maai er moet er één bij geweest zijn die op een of ander manier boven de anderen uitstak of deed Straijer nog iets anders aan de zeekant? Orizand was een eiland tussen Colijnsplaat en Borrendamme. In het eerste kwait van de 17de eeuw heeft men tevergeefs gepoogd het een plaats te geven tussen de eerbiedwaardige Zeeuwse polders. Het heeft zijn bestaan weten te rekken ten bate van herders en hun have, een schare zeevogels en een aantal zeehonden. Van de pioniers stammen inderdaad de nakomelingen van de familie Orizant af. Een van hen verzwagerde zich met een Fokker, een brave familie in de Westeren Ban van de Duinen onder Haamstede, die zich bij tijd en wijle onledig hielden met stropen als sport. Laten we tot slot nog eens rondkijken in de Westeren Ban. De familie Blom woont al een millennium lang op Schouwen, De naam, een ver korting van Blommert in het Fries en Blommaert in het Vlaams, is een Germaanse vorm die wil zeggen jeugdig, krachtig. 52

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1999 | | pagina 54